Bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda (BKM) neboli přirozená hygiena kojenců je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. V Asii, Jižní Americe, Africe a který se vrací i zpět do Evropy. Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem a využívá přirozeného instinktu novorozeného miminka být v čistém a suchém prostředí.

Jak to funguje

Miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěřače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují. Miminka dávají tuto potřebu najevo, komunikují o tom a je jen na rodičích, aby tyto signály rozpoznali a miminku umožnili v poloze klubíčka čůrat či kakat mimo plenku.

Nejedná se tedy o posazování a učení na nočník, či snad dokonce nucení vylučovat. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Kdy začít

S BKM je ideální začít ihned od narození, nicméně lze i kdykoliv později. Pokud ale není na projevy dítěte reagováno, postupně potřebu vylučovat dítě přestává signalizovat během několika měsíců, což je velmi individuální záležitost.

Jestliže rodiče nebo jiný opatrovatel miminku naopak mimo plenku vylučovat umožňují, signály se obvykle zvýrazňují a děťátko je časem schopné od prvních signálů potřeby vylučovat do uvolnění svěračů vydržet déle a déle, časem kojenec vydrží počkat až několik minut. BKM je možné praktikovat i jen častečně, např. jedním z rodičů, pouze část dne či jen doma.

Většina rodičů k BKM používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Ideální jsou látkové pleny, neboť dítě neztratí spojitost mezi vylučováním - být v mokrém, a vy víte, kdy a kolik dítě čuralo a můžete lépe načasovat další pokus o BKM.

Jak na to

Děťátku sundejte plenku a podržte ho nad vhodnou nádobou (záchodem, miskou, umyvadlem) či venku nad trávou v klubíčku, u nejmenších kojenců hlavičku jistěte mezi svými prsy či v prohlubni mezi svou paží a hrudníkem. Klubíčko je pro miminko vhodná a fyziologická poloha.

Zdroj obrázku: modrykonik.cz

Je velmi vhodné dávat dítěti signál, že už může začít vylučovat, uvolnit svěrače. Jedná se o nějaký zvuk, který bude specifický pro tuto činnost a nepůjde snadno zaměnit za jiný. Z počátku miminko začne vylučovat ihned po rozbalení plenky či chycení do klubíčka, proto tento zvuk použijte v tuto chvíli. Časem již dítě vydrží počkat až do zaznění signálu. Je možné použít pro čůrání zvuk jako "čí", "čččč", "čůry-čůry" a pro kakání pak "e-e", "kák", "kaky-kaky" nebo jiný.

Není nutné praktikovat pouze BKM

BKM můžete praktikovat za všech okolností nebo si určíte sami dobu, kdy praktikování budete zkoušet, např. pouze po spinkání, při kojení nebo pouze na kakání. Vždy je ale důležité, abyste byli klidní a trpěliví, a nenakládali na sebe nebo své dítě příliš velká očekávání a při nezdaru případné pocity viny. Pokud by se u vás neklid a stres projevil, je lepší dát si na pár dní pauzu a vrátit se k praktikování později.

Vhodné doplňky k BKM

Pro BKM obvykle nepotřebujete nic zvláštního.

Pro snadnější manipulaci si ale můžete pořídit např. speciální misku na BKM (ale úplně stejně vám poslouží obyčejná plastová miska vhodných rozměrů či skládací silikonová miska, která je vhodná především na cesty).

Další vychytávkou jsou tzv. rychloprdky, jedná se o speciálně ušité tepláčky, které nemají sešitý rozkrok (případně mají zapínání na patentky) a miminko tak můžete velmi rychle dát vykonat potřebu.

Jako pojistku pak můžete použít speciální látkové pleny, tzv. odklápěčky, které se velmi rychle dají sundat v případě potřeby.

Výhody BKM


  • Komunikace - díky praktikování BKM vzniká velmi blízký vztah s dítětem.
  • Důvěra - děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška.
  • Hygiena - dětem se zpravidelní vylučování a netrpí na opruzeniny, jelikož jsou většinu doby v suchu.
  • Úspora času a financí - odpadá kupování hromady plenek nebo praní a žehlení látkových plen.
  • Ekologie - nezatěžujete životní prostředí (jednorázové pleny se rozkládají zhruba 450 let).
  • Zdraví - máte přehled o četnosti, množství a o vlastnostech moči a stolice miminka.


Možné (ne)výhody BKM


  • BKM vyžaduje hodně trpělivosti a vnímavosti k Vašemu miminku (tento bod bych brala spíše jako výhodu, je to velmi individuální).
  • Při BKM je důležitý kontinuální fyzický kontakt s miminkem jako je nošení v šátku, společné spaní apod. (což osobně vidím jako velké plus, ale některým rodičům to vyhovovat nemusí).
  • Miminko může BKM čas od času odmítat, je třeba zkoušet, brzy se stav zase jistě upraví.
  • Jakmile začíná být miminko aktivní (plazení, lezení atd.) stává se BKM většinou stále obtížnější.


BKM v praxi

Veronika Hegerová, maminka pěti dětí o zkušenosti s BKM píše:

"S bezplenkovou komunikační metodou jsem se poprvé setkala u kolegyně a popravdě, při pohledu na kamarádku, která běhala k umyvadlu s miminkem v klubíčku, jsem si myslela, že je to jen nějaký výmysl alternativních matek. Po odchodu mi to však nedalo spát. Začala jsem vyhledávat informace na internetu a do Brány k dětem přišla na kurz. S půlroční dcerkou jsem začala BKM praktikovat. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a Agátka čůrala do umyvadla nebo do nočníčku. Otočil se mi svět a Agátka byla jeho středobodem. BKM jsem přizpůsobila běh domácnosti, režim dne i přebalování. Nastalo ale období stagnace a moje únava. Čím víc jsem se snažila, tím více Agátka stávkovala. Nevěděla jsem, kde dělám chybu, co se stalo? Ke dvěma holčičkám se mi narodila třetí dcerka, se kterou jsem BKM praktikovala hned po narození. Jaký zlom! Hanička bezplenkovala již od porodnice. Uvědomila jsem si, že je potřeba přestat tlačit na pilu. BKM jsem vzala jako běžnou a milou součást našeho života i režimu malých dětí. Období úspěchů střídaly pauzy a stagnace dětí i mě. Po pokroku v oblasti motoriky nastal vždy krok zpět v oblasti BKM. Za pár dní se vše opět urovnalo. Odplenkovaly se obě téměř současně. Agátka ve třech apůl letech a Hanička v roce a půl. Obě bez stresu a s pohodově naladěnou matkou. Se čtvrtým miminkem jsem opět začala již v porodnici. Připravena na všelicos, vybavena spoustou zkušeností a trpělivostí. Okolí také začalo více spolupracovat (manžel, babička...). A praktikujeme ji i s pátým miminkem. BKM je součástí našich dnů. Je tady a já jsem za ni šťastná a jsem jí vděčná, že mě naučila nejen trpělivosti, ale i individuálnímu přístupu ke každému dítěti, dala mi nový rozměr, čas i prostor pro vnímání okolí. Je jednoduše tady, jako kojení, starost o děti nebo vaření pro sedmičlennou rodinu. Nic víc, nic míň."