Intervaly kojení

Tak jako mě, se možná i Vám dostalo po porodu zaručených rad ohledně kojení. Mezi první takové patřila rada ohledně četnosti a délce kojení. Tato rada by mě bývala s největší pravděpodobností stála ukončení kojení, tak jako spoustu žen přede mnou. Já ovšem raději dala na svůj instinkt, než na rady lékaře a to mě zachránilo.

Samozřejmě existují malé procento okolností, kdy je ukončení kojení a zavedení umělého mléka na místě, zejména ze zdravotních důvodů, ale těm se nyní věnovat nebudeme.

To nejlepší pro Vaše děťátko

Pokud nemáte Vy nebo Vaše miminko žádný zdravotní problém a jste rozhodnutá své děťátko kojit, tak zapomeňte na všechny osvědčené a mnohdy odporující si rady a začněte věřit své intuici, kterou přirozeně jako matka někde uvnitř sebe máte.

Dodržování tří hodinových (je jedno, jaké číslo dosadíte) intervalů mezi kojením hodiny není dobré ani pro miminko, ani pro kojení jako takové. Doporučení pro dodržování časových intervalů je na místě pouze v případě, pokud dáváte dítěti umělé mléko. To je z důvodu, že umělé mléko má neměnné složení a je celkově hůře stravitelné. Při kojení však dochází k něčemu odlišnému.

Jedinečnost mateřského mléka

Lidské mateřské mléko je nejstravitelnější ze všech druhů savčích mateřských mlék, díky obsahu malého množství bílkovin a tuků. Svým složením je uzpůsobeno ke kontinuálnímu kojení a není na místě tvrdit, že je nutné kojit dle přesných časových intervalů a pouze po omezenou dobu (např. 10 minut z jednoho prsu). Existuje zahraniční studie, která zkoumala kojení afrických dětí a ty se v průměru kojí každých 13 minut.

Kolik toho miminko vypije?

Představte si sami sebe, určitě nemáte hlad pouze v pravidelných intervalech, které Vám navíc někdo doporučí. Najíte se zkrátka, kdykoli začnete mít pocit hladu, sem tam něco posvačíte, za chvíli máte třeba na něco chuť, potom dostanete velký hlad a najíte se víc. To stejné ale platí i pro Vaše miminko, jeho potřeby jídla nejsou vždy stejné.

Vážení miminka po kojení je tedy irelevantní údaj, ze kterého nelze zjistit, zda máte dostatek mléka nebo zda miminko dostatečně saje, pokaždé to může být úplně jiný údaj, který neodpovídá žádným tabulkám. 

Každé dítě je jedinečné, řiďte se především tím, zda Vaše miminko celkově prospívá, tzn.:

  • nemusí stále jen přibývat na váze, hmotnost však nesmí klesat (plně kojená miminka rostou skokově, někdy rostou do délky, jindy nabývají na hmotnosti - pokaždé to může být zcela rozdílný přírůstek hmotnosti!), 
  • dostatečně vylučuje, moč je světlá a nezapáchající (průměrně 5 - 6 počůraných plen za 24 hodin) ,
  • celkově se jeví být zdravé, což každá maminka pozná,
  • jeho psychomotorický vývoj je v normě.

Kojení není pouze o jídle

Kojením neuspokujujete pouze potřebu přijímání potravy. Je to pro dítě ta nejlepší forma kontaktu s Vámi, přičemž se současně naplňuje potřeba jídla, pocitu jistoty a bezpečí. Kontakt s Vámi je pro dítě ta nejdůležitější potřeba ze všech. Svým mlékem a svou blízkostí nemůžete svému dítěti nijak ublížit, můžete mu tak naopak naplnit všechny jeho životně důležité potřeby najednou.

Úleva pro maminku i miminko

Opravdu se nemusíte trápit tím, zda je miminko hladové nebo ne. Kojte ho kdykoli projeví zájem, protože kojením mu poskytujete mnohem víc, než jen zdroj potravy. Pláč miminka vyvolává v matce přirozenou biologickou instinktivní reakci poskytnout miminku kojení, protože tím nejlépe reaguje na jeho potřeby.