Kdo je poporodní dula

Žena po porodu potřebuje především obrovskou podporu, klid a pocit bezpečí, aby se mohla plně věnovat svému dítěti. Dříve, když žily rodiny pohromadě se o chod domácnosti staraly ostatní ženy, zatímco rodička zůstala celé šestinedělí v posteli s miminkem. Bylo to velmi důležité pro oba - aby se zahojila porodní poranění, nastartovala laktace a mezi matkou a dítětem vzniklo pevné pouto. V dnešní době žijeme separovaně od našich rodičů i prarodičů a od matky se očekává, že zvládne vše sama. A navíc ještě bude vypadat a chovat se stejně jako před porodem. To je velmi stresující a vyčerpávající a narušuje to přirozený průběh šestinedělí.

Poporodní dula je odborně způsobilá osoba, která matku, novorozené dítě a jejich rodinu pohodlně provede šestinedělím, ale i kdykoli po něm. Dokáže informovaně podpořit po stránce psychické a emocionální, vyrovnat se s porodem, poradí, jak dítě uklidnit a jak mu porozumět. Pomůže rodině cítit se pohodlně v jejich nové roli rodičů a starších sourozenců.

Péče poporodní duly NAPP

Poporodní dula NAPP pomůže i s úklidem domácnosti, vařením, praním a žehlením prádla, nebo pohlídáním starších dětí. Poporodní dula NAPP nepečuje o novorozené dítě, ale podporuje matku v plném kontaktu s novorozeným dítětem. Umožňuje matce s klidným srdcem sobě i miminku tento nerušený kontakt dopřát.

Práce poporodní duly může být v každé rodině mírně odlišná. Základem je to, aby matka a novorozené dítě byly spokojení a spolu. Nevyrušovaly je žádné povinnosti a nenaplněné potřeby jako je hlad, žízeň,... proto by poporodní dula měla být novopečené mamince k ruce. Když má žízeň, podat jí vodu, když má hlad, podat jí jídlo, ve chvílích, kdy nic nepotřebuje maminka, postarat se o základní úklid její domácnosti, eventuelně vaření. To vše záleží na předchozí domluvě.

Krom praktické péče o matku je důležitou rolí duly také "učení" základních věcí v souvislosti s péčí o miminko. Uvozovky zde používám proto, že to není učení v pravém slova smyslu. Každá žena má tyto dovednosti vrozené. Stačí je pomoct objevit.

Poporodní dula Vám pomůže jako laktační poradkyně, pomůže Vám naučit se uvázat miminko do šátku, může poradit s bezplenkovou metodou nebo výběrem látkových plen a seznámit se způsobem jejich používání.

Jak dlouho se poporodní dula rodině věnuje?

To je naprosto individuální záležitost. Mohou stačit dvě nebo tři návštěvy, nebo může poporodní dula docházet do rodiny pravidelně třeba tři měsíce. Záleží na domluvě a potřebách rodiny.

Kolik času denně stráví dula u rodiny?

Dle potřeby a možnostech ženy a její rodiny, může stačit základní dvouhodinová návštěva a nebo pokud je potřeba, může se jednat i o celodenní návštěvu od devíti do pěti hodin odpoledne.

Jaký je rozdíl mezi poporodní dulou a dětskou sestrou?

Poporodní dula nepečuje o novorozené dítě. Pečuje o ženu a její rodinu v období časně po porodu a během šestinedělí. Dula se stará o to, aby chod domácnosti fungoval a matka se mohla nepřetržitě starat o novorozeně.

Dalo by se říci, že se stará o otce rodiny, ostatní děti a domácnost. Rozsah této péče je velmi individuální.Převzato ze stránek Napp.cz