Kojenecké masáže

Hmat je prvním smyslem, pomocí něhož miminko komunikuje s nejbližším okolím. Miminko prostřednictvím hmatu např. nalézá prsní bradavku při samopřisátí. Dotekem dochází k vytvoření silného mateřského pouta mezi miminkem a maminkou (i tatínkem). Pro zdravý vývoj dítěte je velmi důležitý dotek "kůže na kůži" (skin to skin), což kojenecká masáž umožňuje. Dotek posiluje také imunitu miminka a dle nejnovějších studií zvyšuje i jeho inteligenci.

Miminko dotekem nikdy nemůžeme rozmazlit, protože jej potřebuje spolu s vlídným slovem, aby se rozvíjelo po lidské stránce. Děti potřebují lidský dotek jako svou životní potřebu. Jestliže dítěti schází dotek, jeho citový i tělesný vývoj je tím narušen.

Masáž miminka - důvod pro něžný dotek

Baby masáž je velmi dobrá příležitost pro vzájemné poznávání, je to je způsob dorozumívání s báječnou schopností komunikace, jejímž základem je vzájemný dotek. Pomocí masáže dochází mezi miminkem a rodiči k vytvoření hlubokého citového prožitku. Masáž miminka je tedy přínosem jak pro něj, tak i pro rodiče.

Využití aromaterapie

Při baby masáži je také velmi vhodné využít podpůrných účinků aromaterapie, která může pomoci např. k relaxaci, uvolnění bolavého bříška či při nachlazení. Zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti při výběru vhodných a kvalitních nosných a éterických olejů. Pro začátečníky jsou nejvhodnější již namíchané směsi určené přímo pro masáž miminek.

Účinky baby masáže

 • upevnění rodičovského pouta mezi miminkem a rodiči,
 • umožňuje výměnu životní energie mezi miminkem a rodiči,
 • snižuje napětí a stres miminka i rodičů,
 • uvědomění a poznávání vlastního těla,
 • navozuje miminku pocit jistoty a bezpečí,
 • navozuje pocit relaxace, uvolnění a klidného spánku,
 • podporuje celkový vývoj dítěte a podněcuje jeho schopnosti,
 • posiluje imunitu miminka,
 • zlepšuje trávení,
 • pomáhá při častých bronchitidách a dechové rehabilitaci,
 • zmírňuje porodní trauma miminka po těžkém porodu (vexem, kleštěmi, císařským řezem).

Kdy je vhodné baby masáž provádět

Masírujte děťátko nejlépe ve chvíli, kdy je klidné, např. před spaním jako večerní rituál, před kojením nebo po koupeli. Pokud vidíte, že se miminku masáž z nějakého důvodu nelíbí, masáž přerušte, vyslyšte jeho aktuální potřeby a masáž zkuste kdykoli později. Je potřeba, abyste byli při masáži naprosto uvolnění oba dva, jinak přenesete svůj stres i na miminko.

Baby masáž je vhodná nejen pro zdravé novorozence a děti, ale především pro děti nedonošené, které jsou např. ještě v inkubátoru, takové děti potřebují dotek rodičů více než kterékoliv jiné.

Je také vhodné provádět baby masáž dětem, které byly delší čas odloučené od rodičů, aby se obnovilo a posílilo vzájemné pouto.

Děti v kojeneckých ústavech a dětských domovech doslova hladoví po lidkém dotyku, zde je baby masáž nanejvýš vhodná.

Dále je vhodné použití baby masáže u dětí, které jsou neklidné, ve stresu, při problémech s kojením, při nespavosti, u hodně plačících dětí, při prořezávání zoubků, při problémech se zácpou, při dechových problémech a bronchitidách, a také pro děti s poruchou autistického spektra.


Baby masáž neprovádějte v případě, pokud jste nervózní, podráždění, naštvaní nebo jakkoliv emocionálně rozladění. Nevhodné je masírovat dítě, pokud jste bezprostředně před ním masírovali dospělého člověka (vždy postupujte v opačném pořadí).