Co možná nevíte o poloze koncem pánevním

06.12.2016

Poloha miminka koncem pánevním je zcela fyziologická, avšak ne zcela běžná. Uvádí se, že zhruba 3% miminek zůstane až do porodu v této poloze. Ta ostatní miminka se mohou otočit kdykoli do porodu a to i těsně před počátkem porodu, než miminko vstoupí do porodních cest.

Takže pokud máte těsně před termínem porodu, ještě neznamená, že budete skutečně rodit miminko koncem pánevním.

Nejlepší porodní polohu miminka, tedy záhlavím, je možné v průběhu těhotenství podpořit alternativními metodami, které si v tomto článku uvedeme.

Důvody pro polohu koncem pánevním

Obecně existuje několik důvodů, proč je miminko v bříšku natočeno právě do této polohy. Buď se jedná o psychickou nebo o fyziologickou příčinu.

Z psychologického hlediska ze strany matky může jít o nějaké její vnitřní strachy, ať už o zdraví miminka nebo o strach z porodu, ale také jakákoli potlačená traumata z minulosti, která se v průběhu těhotenství vyplavují na povrch a většinou vygradují porodem.

Ze strany miminka může jít o pocit, že si jej maminka nevšímá, dostatečně s ním nekomunikuje, je natolik vytížená, že na něj nemá čas a tak se tímto způsobem miminko na sebe snaží upozornit. Často se tak stane, pokud maminka např. hodně pracuje, do toho se stará o starší děti nebo plánuje svatbu, stěhování atd. Miminko tímto postojem dává jasně najevo: "Maminko, zastav se a věnuj se mi, potřebuji tvůj čas!".

Z fyziologického hlediska může jít především o krátký nebo několikanásobně omotaný pupečník, což se předem nedá zjistit a právě z tohoto důvodu není žádoucí miminko násilně nutit do jiné polohy. Ono ví samo nejlépe, jaká poloha pro porod je pro něj a pro matku ta nejbezpečnější.


Možná rizika polohy koncem pánevním

Pro zdravou ženu bez komplikací v průběhu celého těhotenství by porod koncem pánevním neměl představovat žádné větší riziko.

Ovšem pro většinu zdravotníků je určující, zda-li žena rodí poprvé nebo již po několikáté, věk rodičky, předčasný odtok plodové vody (u konce pánevního je předčasný odtok nevýhodný), dřívější těhotenské komplikace či těhotenské neúspěchy (spontánní potraty, postižené dítě v rodině apod.). Těhotenství, kdy je dítě uloženo koncem pánevním napřed, zejména u prvorodičky, je velmi často z preventivních důvodů ukončováno císařským řezem.


Samotná poloha miminka koncem pánevním není indikace k provedení císařského řezu!


Císařský řez by měl být indikován, pouze pokud je miminko v poloze koncem pánevním a k tomu se navíc vyskytuje některá z dalších odchylek:

 1. porodní váha miminka je menší než 2.500 g nebo větší než 3.800 g (záleží na tělesné konstituci ženy);
 2. poloha miminka je transverzální nebo turecký sed;
 3. krátký pupečník - což ovšem nelze předem zjistit a je to indikace k CS;
 4. závažná zdravotní diagnóza, která by nedovolovala porod ani hlavičkou (např. preeklempsie, placenta preavia)
 5. porod dvojčat - kdy jedno z nich je v nevhodné porodní poloze.


Varianty polohy koncem pánevním:

Obrat zevními hmaty (ECV)

Jednou z variant, pomocí které se žena může vyhnout komplikovanému porodu císařským řezem, je provedení manipulace zevními hmaty ve zdravotnickém zařízení. Úspěšnost zákroku je asi 60 - 70%. 

Těhotná žena i dítě musí být v dobrém zdravotním stavu a těhotenství musí probíhat fyziologicky, v děloze by se neměly nacházet žádné anomálie. Musí být zachovaný vak blan, potřebná je i dostatečná délka pupečníku a dostatek plodové vody.  

Jedná se o zhruba pěti až deseti minutový zákrok, při kterém se lékař pomocí hmatů přes Vaše břicho pokouší dítě přetočit, dítě je při tomto zákroku elektronicky monitorováno. Samotnému zákroku předchází předběžné ultrazvukové vyšetření pro posouzení stavu dítěte a pro stanovení objemu plodové vody a polohy placenty. Nitrožilně nebo injekčně jsou matce podána tokolytika, pro zajištění relaxace (uvolnění) dělohy.

Všeobecně panují dva názory o této metodě, názor si však udělejte sami.

Naprostá většina zdravotníků vyčkává až do 36. - 37. tt kvůli možným rizikům spojených s touto metodou. V tomto týdnu těhotenství by se totiž již nejednalo o předčasný porod a nebyl by již tolik riskantní pro dítě. Kvůli vyčkávacímu přístupu ovšem spousta žen tento zákrok ani nestihne podstoupit.

Obrat zevními hmaty může způsobit:

 • tíseň plodu,
 • vyvolat krvácení,
 • odloučení placenty,
 • prasknutí vaku blan,
 • výhřez pupečníku,
 • rupturu dělohy.

Někteří odborníci naopak tvrdí, že pokud je tento obrat prováděn citlivě a velmi opatrně, může se provést i podstatně dříve. Důvodem je dostatečné množství plodové vody a menší velikost dítěte. Pokud by se dítě otočilo zpět, obrat vnějšími hmaty se může dokonce i zopakovat. Je vhodné tuto metodu podpořit moxováním, čímž se velmi zvyšuje šance na úspěšné přetočení plodu a jeho setrvání v této pozici.

 • zjistěte si míru úspěšnosti daného odborníka na ECV předem;
 • podstoupení ECV je bezpečnější, než porod císařským řezem;
 • ECV lze podstoupit i bez užití tokolytik, pokud je ze zdravotních důvodů nesmíte užít;
 • ECV lze podstoupit i po předchozím porodu císařským řezem;

Otočení plodu pomocí obratu vnějšími hmaty je bezpečná metoda, pokud je provedena předepsaným způsobem, citlivě a opatrně. Příliš násilná manipulace a v případě nespolupráce dítěte nebo samotné ženy je tato metoda naopak velmi riskantní. Před provedením tohoto zákroku můžete sama vyzkoušet různé alternativní metody uvedené níže.

Alternativní způsoby otočení miminka


Zpracujte si svůj strach

Jak jsem již uvedla výše, může jít o nějaký váš potlačený strach např. o zdraví miminka, strach z porodu nebo vnitřní nejistotu, že nebudete dobrou matkou. V tomto případě vyhledejte již v průběhu těhotenství nějakou vhodnou terapii, např. kraniosakrální terapie, homeopatie, Bachovy květové esence, somatické prožívání (Somatic Experiencing) apod.

Komunikace s miminkem

Zastavte se, věnujte určitý čas každý den pouze vašemu nenarozenému miminku. Komunikovat s miminkem můžete různými způsoby, najděte si právě ten svůj. Miminko vám touto neobvyklou polohou říká, že se mu málo věnujete.

Vizualizace

Pokud máte zkušenost s relaxační technikou - meditací, můžete si při ní zkusit vizualizovat, jak se vaše miminko otáčí do správné porodní polohy.

Rebozo technika

Jedná o sestavu cviků pomocí tradiční mexické šály vhodné pro uvolňování vazů v oblasti pánve. Tato metoda je neinvazivní a je vhodná v těhotenství i v průběhu porodu. U polohy koncem pánevním může s poměrně velkým úspěchem pomoci miminku natočit se do polohy záhlavím, pokud mu v tom nebrání jiné okolnosti.

Rebozo techniku lze v těhotenství cvičit preventivně 1x týdně, před porodem denně a v průběhu porodu dle potřeby. Doporučuji vyhledat dulu nebo porodní asistentku, která tuto techniku ovládá, aby vás s cvičením seznámila.

Obklady břicha

Studený obklad na vrchu dělohy a teplý na jejím spodním konci může podnítit miminko k obratu hlavičkou směrem k teplému. Dobrou technikou je také sezení ve vaně v teplé vodě, s vodou sahající pod vaše bříško, na jehož vrch přiložíte studený obklad. Děťátko by se mohlo otočit hlavičkou do teplého prostředí. Alternativou by mohl být obklad bříška ze zeleného jílu.


Lákání miminka na zvuk

Můžete zkusit umístit sluchátka na dolní část bříška a pustit miminku hudbu určenou přímo pro něj. Záleží jak vaše miminko reaguje, zkuste např. jemnou klasickou hudbu nebo vaše oblíbené ukolébavky. Váš partner také může zkusit mluvit na miminko u spodní části vašeho bříška. S miminkem se tak může zároveň sblížit.

K tomuto účelu může sloužit i mexická bola, což je malá rolnička vydávající jemný cinkot, kterou nosí maminka zavěšenou na krku a sahá až do spodní části bříška.

Moxování

Moxování je tradiční čínská léčebná metoda, která hořícími bylinkami ve formě doutníku či tyčinky (moxa) působí na akupunkturní body.

 • Za účelem otočení miminka se používá pelyňkový doutník s působením na akupunkturní bod BL 67, umístěný na zevní hraně malíčku na noze.
 • Moxování by měl provádět odborník přes akupunkturu nebo lékař tradiční čínské medicíny (TČM) s řádným osvědčením k praxi.
 • Moxu lze běžně zakoupit v obchodě a můžete tuto metodu zkusit doma (na vlastní riziko).

Podpůrné cviky

Pro podporu otočení miminka se uvádějí různé cviky nebo vhodné polohy, které můžete zkoušet i několikrát denně. Jedná se zejména o:


Poloha mostu:

 • Tato poloha je nejčastějším způsobem obracení plodu. Pomáhá miminku zasunout bradu (tzv. flexe), což je první krok k otočení.
 • Smyslem této polohy je dostat boky výš, než vaši hlavu.
 • Nejsnadnější cestou je leh na zádech na zemi s boky podloženými polštáři. Nebo opřete nějaké prkno o postel a položte se na něj hlavou dolů (podložte si ji polštářem).
 • Opakujte 3x denně po dobu 15 min., na prázdný žaludek a v době, kdy je miminko aktivní.
 • Pokuste se hluboce dýchat a relaxovat, zejména svaly břicha.
 • Účinek této metody můžete posílit aplikací teplého (termofor) a studeného (balíček ledu, zmražená zelenina atd.) nebo zvuků (např. zacinkat rolničkou tam, kde chcete, aby miminko natočilo hlavičku).


Přitahování kolen k hrudníku

 • Tento cvik k obrácení miminka využívá jeho vlastní gravitace.
 • Klekněte si na kolena na podlahu nebo na postel a opřete se o předloktí. Vystrčte hýždě a zasuňte bradu. Tím uvolníte prostor spodnímu dílu vaší dělohy a umožníte mu rozšířit se u uvolnit tak cestu hlavě miminka.
 • Cvičte 2x denně 5 - 15 min., nejlépe s prázdným žaludkem, jinak by vám mohlo být těžko.


Klek s koleny na vyšší úrovni, než ruce opřené o předloktí

 • Klekněte si na kolena na postel nebo na horní schod a opřete se o předloktí na zemi nebo na druhém či třetím schodu směrem hlavou dolů.
 • Zasuňte bradu a uvolněte tak svaly pánevního dna.
 • Buďte velmi opatrná, aby vám nepodklouzly ruce, partner vás může jistit zejména v ramenou.
 • Vydržte v této pozici maximálně 30 vteřin.
 • Opakujte raději vícekrát denně 3 - 4x kratší dobu, než držet polohu dlouho.


Lezení po čtyřech

Další z doporučených pohybů je lezení po čtyřech, tak jako to dělají malé děti. Vydržte vždy několik minut a opakujte několikrát za den.

Plavání

Plavání, dřep nebo otočky v bazénu mohou pomoci miminku, aby se samo obrátilo do ideální polohy. Zkuste následující cviky v bazénu:

 • Dřepněte si na dno bazénu v hlubší vodě, odražte se nohama ode dna a rukama proražte hladinu vody.
 • Už pouhé plavání může podnítit miminko k otočení. Obzvláště efektivními styly jsou kraul a prsa.
 • V hluboké vodě se obracejte zepředu nazad. Uvolníte tak všechny svaly a miminko se bude moci samo obrátit.
 • Máte-li dobrou stabilitu, zkuste ve vodě stojku na rukou a držte, dokud vám stačí dech.

Shrnutí

Pamatujte, že Vaše miminko má vždy důvod k tomu, proč je otočené zrovna v této konkrétní poloze. V žádném případě byste neměla chtít miminko přetáčet násilím, protože nikdy nevíte, jestli neexistuje nějaký fyziologický problém, který by mu v přetočení bránil.

Pokud je poloha miminka koncem pánevním jediná komplikace porodu, upřednostněte raději přirozený vaginální porod. Císařský řez je velká břišní operace a tedy velký zásah do těla, jeho nevýhody vysoce převyšují výhody.

U porodu koncem pánevním obvzlášť platí, že je důležité důvěřovat samotné ženě, miminku a celému porodnímu procesu. Nejdůležitější ze všeho je dostatek času - tedy trpělivost a žádné zasahování do porodního procesu. Miminko i rodící žena ví, co je pro ně v danou chvíli potřeba a případné komplikace zkušená porodní asistentka vždy dokáže včas odhalit.