Dystokie ramének

15.12.2016

Dystokií ramének se nazývá stav, kdy po porodu hlavičky nelze vybavit raménka plodu. Plod je v podstatě rameny "zaseknut" za stydkou kostí. Dystokie ramének plodu během vaginálního porodu je komplikací vyžadující zvláštní porodnické manévry nutné k vybavení ramének plodu. Incidence dystokie ramének plodu je udávána okolo 0,2-2,1 %. Tato komplikace je spojena se závažnou perinatální morbiditou. Nejvýznamnějším poraněním plodu v souvislosti s dystokií ramének je paréza brachiálního plexu. Takto způsobená paréza brachiálního plexu může mít trvalé následky.

Lze tento problém řešit pouze v porodnici?

Možná Vás tím také někdo strašil, ale zkušená porodní asistentka si s tímto problémem dokáže dobře poradit i mimo porodnici. Naopak, pokud jste v porodnici a máte lékařsky vedený porod, jste omezena CTG monitorem (pásy), hadičkami a dalšími přístroji, pak lze mnohem pomaleji a obtížněji adekvátně zasáhnout, tedy ženu vhodně napolohovat a vymanévrovat dítě. Tento úkon má být proveden do 5 minut, což je rozhodně rychlejší, když je žena zcela volná a může se použít zásahů, resp. manévrů ihned.

Způsoby zásahů při dystokii ramének

McRobertsův manévr - asistentky zvednou nohy rodičky do maximální hyperflexe v kyčelních kloubech, tzn. rovina pánevního vchodu se stává kolmější proti ose porodního kanálu, rozšiřuje se úhel mezi sponou a os sacrum a oplošťuje se promontorium.

Ribemont-Dessaignes-Lepageův manévr - porodní asistentka uloží palce obou rukou na horní spánek plodu, dlaně na obličej a záhlaví - jemná plynulá trakce dolů. Suprapubický tlak - tlak pěstí za sponu matky směrem proti páteři - tlačí se tím přední raménko pod sponu a do přední flexe - addukcí ramének je možno zmenšit biakromiální průměr o 2 cm, suprapubický tlak je vhodné kombinovat s McRobertsovým manévrem.

Woods Screwův manévr - porodník (porodní asistentka) tlačí přední ramínko k hrudníku dítěte a zadní ramínko tlačí k zádům dítěte.

Co způsobuje dyslokii ramének

V poslední době je zaznamenaný vyšší výskyt dystokie ramínek. Souvisí to s obezitou, vyšším věkem a cukrovkou rodiček a tím i vyšší porodní vahou dítěte (nad 4000g).

Distokie ramínek se objevuje u 0,2 - 2,1 % porodů. Rizikem dystokie ramének pro matku je větší poporodní poranění.

Následky pro plod:

  • úmrtí 7,9 %,
  • asfyxie 4,3 % - dušení
  • poranění nervů, které inervují horní končetiny 11,8 %.


Dystokie ramének během porodu - video: