Jak povzbudit tělo i mysl po porodu

22.05.2017

Porod je pro ženu jedním z nejvýznamějších a také nejobtížnějších úkolů v životě a nezáleží přitom, zda se jedná o první nebo již několikátý porod. Každý porod má svá specifika, přičemž u prvního porodu je zkrátka vše nové a je to poprvé, žena poznává, co vše mateřství obnáší, a seznamuje se se svým novým já. Při každém dalším porodu zase musí myslet i na zbytek své rodiny a svou lásku a energii rozdělit mezi všechny tak, aby se na všechny dostalo.

Jak lze toto náročné období nejen přežít, ale hlavně prožít co nejlépe? Mám pro Vás několik tipů, jak si můžete pomoci samy nebo o pomoc zkrátka požádejte, protože na to máte plné právo, zvláště pokud máte za sebou náročný a traumatický porod.

Placenta

Všude se můžete dočíst, že placenta v sobě skrývá učiněný poklad, co se týče obsahu vitamínů, minerálních látek a hormonů, které působí opravdu zázračně na porodní poranění, zavinování dělohy, spouštění laktace a jako prevence poporodní deprese. Je toho ale mnohem více.

Pokud neplánujete zrovna lotosový porod, který má význam pro Vaše miminko jak fyzický, energetický, tak duchovní, je škoda placentu jen tak vyhodit. Samozřejmě chápu, že ne všem se tato varianta bude zamlouvat, ale na zastavení porodního krvácení a na celkové vzpružení se doporučuje přiložit pod jazyk kousek syrové placenty, která se nechá chvíli působit a poté je možné ji sníst (nebo po zastavení krvácení vyplivnout). Pokud by někomu tato varianta nevyhovovala, dá se udělat i tzv. placentový koktejl (se směsí ovoce a ovocných šťáv), kde se placenta rozmixuje a v tomto nápoji není vůbec cítit. Dále se dá z placenty vyrobit i tinktura, kapsle, homeopatika apod..

Polévka je grunt

To, co by Vám mohlo pomoci nastartovat energii po porodu, by mohl být také teplý silný slepičí (nebo i jiný, záleží na zvyklostech) nebo zeleninový vývar (pro vegetariány). Ten si lze uvařit ještě před porodem a po menších porcích dát zamrazit, po porodu se pak bude velmi hodit. Takto si lze samozřejmě předem připravit i další varianty pokrmů, pokud nemáte nikoho, kdo by Vám vařil čerstvé jídlo. Pestrá strava a dostatečný pitný režim je v tomto období více než důležité!

Byliny a éterické oleje

Z čajů je vhodné po porodu popíjet zejména směs kontryhele a maliníkového listí, která vyrovnává hormonální hladinu. Dále je možné užívat kopřivový čaj s citronem, který dodá tělu ztracené železo a potřený vitamin C.

Vhodné éterické oleje po náročném porodu jsou růže, geránium a jasmín, které pomohou zklidnit mysl a vyrovnat se s případným porodním traumatem.

Tradiční čínská medicína

Podle čínské medicíny dochází každým porodem (nebo potratem) k vyčerpání ledvinové čchi, neboli ledvinové esence. Čím víc má žena za sebou porodů, tím dříve může dojít k osteoporóze, přechodu (z vyčerpání jinu) a dalším zdravotním komplikacím v pozdějším věku.

Tomu všemu se dá předejít, pokud se po porodu doplní to, co se spotřebovalo pro vznik nového života, tzn. doplnění zejména čchi ledvin, jater a sleziny nebo také srdce, aby se vše srovnalo do původního stavu jako před porodem. A k tomu je vhodná dietetika či byliny tradiční čínské medicíny vhodně zvolené terapeutem TČM (V Brně doporučuji např. Ing. Aleše Sušického, v Olomouci Ing. Pavlu Hlavinkovou).

Zelené potraviny a super potraviny

Na doplnění ztracených vitamínů, minerálů a energie skvěle dopomůžou tzv. zelené potraviny. Jedná se zejména o mladý ječmen, chlorellu a spirulinu. Záleží čistě na Vašich preferencích a výběru, čemu dáte přednost, doporučuji se o jejich účincích informovat, jistě je oceníte. Důležité je vybírat opravdu kvalitní výrobky z ověřených lokalit, jinak nepocítíte žádaný účinek. Možné je využití i jiných superpotravin, jako např. goji, acai, maca apod.

Dbejte na dostatečný příjem vitamínů řady B, C, D, E a minerálů, především vápník, hořčík a železo. Pokud tedy nejste schopná tyto vitamíny a minerály zístkat ze stravy, tak je doplňujte jinak.

Bachovy esence

V případě akutního stavu lze použít bachovy krizové esence (rescue remedy), které dokáží opravdu velmi jemně, ale účinně vyrovnat se s prožitým traumatem po náročném porodu. Dají se použít i kdykoli po porodu, pokud např. máte baby blues či poporodní depresi nebo jen nezvládáte náročnou situaci. Jakmile největší krize pomine, doporučuji si nechat namíchat bachovy esence na míru, čímž pořešíte přímo Váš jedinečný problém. 

Tyto kapičky jsou zcela přírodní a bez vedlejších účinků, jedná se o výtažky z květů stromů, nelze se s nimi předávkovat, proto můžete ze začátku dávkovat i po 5-10 minutách do překonání nejhorší krize a potom už dávkujete dle potřeby. Tyto kapky lze sehnat v běžné lékárně a mohou být ve verzi s alkoholem nebo bez něj.

Relaxace, terapie, meditace

V neposlední řadě nezapomínejte sama na sebe, dopřejte si alespoň chvilku času každý den a věnujte ho relaxaci (např. teplou lázní s bylinkami a éterickými oleji pokud jste na ně zvyklá), meditujte nebo si zacvičte jógu vhodnou po porodu. Můžete zkusit zakončit náročné období těhotenství a porodu rituálem (např. zavírání kostí pomocí šátků rebozo) nebo jemnou poporodní masáží.

Omezte návštěvy a požádejte o pomoc

Pokud se necítíte moc dobře v období po náročném porodu, nevyčerpávejte se přijímáním a obstaráváním neustálých návštěv. Pokud to jen trochu půjde, nebojte se požádat o pomoc kamarádku, své rodiče nebo kohokoliv jiného, že pokud přijdou na návštěvu, ať s sebou donesou navařené jídlo nebo aby Vám pomohli např. vytřít podlahu, povysávat, uklidit špinavé nádobí nebo dojít si se starším dítětem pohrát na hřiště.

Potřebujete čas se s těžkým zážitkem vyrovnat, potřebujete čas sama na sebe a na své novorozené miminko, ostatní záležitosti na tu chvíli mohou obstarat druzí. Je možné, že takovou možnost nemáte, pak by se mohla hodit pomoc poporodní duly, která Vám ráda se vším pomůže, v tom případě nelitujte peněz za tuto službu, vždyť tento čas je pro Vás a Vaše dítě nenahraditelný.