Malování hennou na bříško

18.05.2017

Před měsícem jsem byla na oslavě 80. narozenin mé babičky a sešla se tam moje nejbližší rodina. Dokonce přiletěl můj bratranec, který v současné době pracuje a žije se svou ženou v Abu Dhabi. Oba seděli u stolu naproti mě a nemohla jsem si nevšimnout, že má Zuzanka na rukách zbytky henny. Hned jsme zapředly hovor na téma jaké je to lákadlo pro turisty a že víme, že kromě barvení vlasů se henna používá v arabských zemích ke zdobení rukou a nohou při slavnostních příležitostech jako je třeba svatba.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že se henna dá použít ke zdobení i těhotenského bříška a začala jsem se o to zajímat. Henna se původně používala v Africe, Asii a na Středním východě při iniciačních obřadech a zdobily se jí ruce a nohy. Jak už tomu bývá, když henna pronikla na Západ, umělci si tuto zkrášlovací techniku přizpůsobili po svém a začali ornamenty pokrývat i jiné části těla.

Lawsonia Inermis

Henna (po latinsky Lawsonia inermis) je zelený kvetoucí keř, který volně roste v jižní Asii, v severní Africe a na blízkém východě. Z rostliny se trhají listy, ty se suší a následně drtí na jemný prášek, který je základem tetovací směsi. Prášek se následně smíchá s citronovou šťávou, esenciálními oleji a dalšími ingrediencemi, nechá se odstát a poté je možné se pustit do práce.

Pozor na chemii

Každá žena zvláště budoucí maminka si dává pozor na používání chemických látek, který by mohly uškodit ještě nenarozenému miminku. V případě henny se nemusíte bát, není henna jako henna. Problémy způsobuje jen černá henna do které výrobci používají nebezpečné chemikálie, aby dosáhli výraznějšího odstínu. V některých zemích je používání černé henny zakázáno. Skutečná přírodní henna je světle zelený až zelenohnědý prášek, který po zalití horkou vodou ztmavne do hněda. Není se čeho bát. Výsledný odstín přírodní henny na kůži je oranžovo-měděno-červeno-hnědý.

Na internetu jsem nenašla žádný salon v Brně, který by nabízel tetování hennou pro nastávající maminky, to však neznamená, že tu něco takového není. Pokud o někom víte, dejte nám, prosím, vědět. Našla jsem pouze jeden salon na Slovensku. Myslím si že zkrášlení těhotenského bříška hennou je dobrý nápad a že vybranými symboly můžeme podpořit naše miminko v jeho nelehké cestě na tento svět.

Načerpejte inspirace pohledem na pomalovaná těhotenská bříška v obrazové příloze a doufám, že jste při čtení tohoto článku strávily příjemné chvíle.

Mgr. Martina Ingrová