Péče o jizvy (nejen) po porodu

13.07.2017

Všichni nějakou máme, někdy si to ani neuvědomujeme. Jako malé děti jsme si odřeli koleno nebo měli neštovice, bolístka se ošetřila a dál jsme to neřešili. Jenže někdy mohou být jizvy spojené s velkým traumatem - fyzickým, v horším případě i psychickým a mohou mít na svědomí dlouhodobé následky. 

Vznikají nejčastěji po operacích, úrazech, onemocněních nebo při kožních potížích. Nejraději bychom je schovali a zapomněli... Dokonce i lékaři nám dávají povrchní informace a pokyny k péči a je pak jen na nás, jak s nimi naložíme. 

Naše jizvy si však zaslouží naši nejlepší péči a pozornost! 

Proč pečovat o jizvy?

Jedná se o velmi křehkou a citlivou část naší pokožky a pokud není správně ošetřena, mohou se následně v těle řetězit další potíže, které bychom vůbec s jizvou nespojovali. Např. jizva na koleni může způsobovat bolest ramene na protější straně nebo dokonce až chronické bolesti hlavy. 

U větších jizev, např. po císařském řezu, může dojít i k necitlivosti rozsáhlé oblasti nebo k bolestem celého břicha. 

V neposlední řadě mají jizvy velký vliv na naši psychiku. Nemusíme svou jizvu přímo milovat, ale je velmi důležité ji přijmout a pečovat o ni. Se všemi potížemi vzniklými v souvislosti s jizvou se dá udělat spousta práce a to i s odstupem několika let.

Základní druhy jizev

Jizvy můžeme rozdělit do dvou skupin: a) akutní a chronické, b) povrchové a hluboké jizvy. Přičemž u povrchových jizev je zasažena pouze kůže a podpoží, u hlubokých jizev jsou zasaženy i fascie a svaly.

Vliv na hojení jizvy má spousta faktorů (místo vzniku, věk, množství kolagenu, atd.) a velmi záleží, zda se v procesu hojení vyskytnou nějaké komplikace (zánět, hnisání, apod.).

Dobře zhojená (asymptotická) jizva je jemná a hladká, v souladu s okolím, nebolestivá, její okolí a okraje nejsou zhmožděny. Jizva je však již druhotnou tkání, která nahrazuje místo původního defektu. Skládá se sice ze stejné bílkoviny kolagenu jako tkáň původní, ale protože jsou tato vlákna uspořádána jinak, má obvykle nižší funkční kvalitu (až o 30% menší pevnost).  


Patologické jizvy:

  • Atrofická jizva - je vpadená oproti zdravé tkáni. Příčinou je menší množství kolagenu a vzniká nejčastěji po akné, neštovicích a patří mezi ně i strie.
  • Hypertrofická jizva - je vystouplá oproti okolní tkáni. Příčinou vzniku je větší množství kolagenu a acidobazická nerovnováha.
  • Keloidní jizva - rozširuje se i do okolní zdravé tkáně. Příčinou je velké množství kolagenu a nejčastějším místem vzniku bývají ramena, hrudník nebo uši.

Jizva není jen to, co je vidět

Je třeba si uvědomit, že jizva není jen to, co je vidět na naší kůži, ale zasažena může být daleko větší část těla pod ní, zejména po operacích. 

Např. po laparoskopii, která vypadá zdánlivě jako banální zákrok, se jedná o opravdu velkou zasaženou oblast břicha (záleží na operovaném místě). Při této operaci se plynem nafoukne břicho, čímž se oddělí podkoží od svalů a fascií a operační instrumenty celý tento prostor pohmoždí a přeruší různé úponky. 

Následky mohou být patrné ještě dlouho po zákroku. U menších jizev trvá celkové zhojení zhruba 3 - 6 měsíců, v případě velkých a hlubokých jizev (např. císařký řez) může trvat úplné zhojení 1 až 2 roky. Což znamená, že opravdu nestačí o jizvu pečovat pouze do viditelného zhojení, ale ještě dlouho potom.

Také bychom si měli dávat pozor na sluníčko a svou jizvu neopalovat alespoň po dobu jednoho roku, případně ji důkladně namazat opalovacím krémem s vysokým faktorem (50+).


Jak tedy o svou jizvu můžete sami pečovat?

Poznámka: Nebudu se zde zabývat komplikacemi v procesu hojení jizvy, které je nutné řešit s lékařem.

Krok č. 1 - přijmutí jizvy jako své součásti

Jak již bylo napsáno - nemusíte svou jizvu přímo milovat, ale je třeba ji přijmout a věnovat ji svou plnou pozornost. Čím bolestivější pro Vás jizva je, tím kratší a jemnější, ale zároveň častější péči jí věnujte. 

Spojte si vzpomínku na jizvu s něčím pozitivním a opakujte si ji kdykoliv zaměříte pozornost na svou jizvu, např. "Díky této jizvě se narodilo mé miminko." nebo "Díky mé jizvě jsem přežil/a těžký úraz.", apod.

Krok č. 2 - kontakt s jizvou, otužování

Někdy je těžké si jen představit, že se své jizvy máte dotknout. Buď je velmi citlivá a bolestivá nebo je spojená s psychickým traumatem. Čím větší problém Vám dělá své jizvy se dotýkat přímo, tím větší oklikou je potřeba k tomu přistoupit. 

Pokuste se se svou jizvou co nejdříve spojit a otužovat ji. Začněte jemnými doteky přes své oblečení, jemným kusem látky nebo např. proudem vody ve sprše. Nemusíte se dotýkat své jizvy přímo, zpočátku stačí jen jejího okolí a postupně se k jizvě přibližujte.

Dotýkejte se své jizvy tak často, jak je to možné. Stačí, když jí budete věnovat pozornost na 5 vteřin třeba pokaždé, když jdete na WC nebo se sprchujete. Ovšem ta pozornost a péče by měla být vědomá.

Krok č. 3 - práce s jizvou

Pokud překonáte předchozí krok a nedělá Vám již potíže si svou jizvu osahat, můžete přejít k dalšímu kroku. Tím je samotná péče o jizvu, což lze dělat několika různými způsoby (všechny tyto metody se provádějí před namazáním jizvy, tzn. nasucho):

a) Fixace jizvy - v začátcích procesu hojení je třeba svou jizvu fixovat (např. přiložením ruky) při každé zátěži (vstávání z postele, kýchnutí, na WC, atd.), zvláště, pokud se jedná o hlubokou jizvu jako je např. po císařském řezu. 

b) Tlaková masáž - je možné ji aplikovat od prvního dne v okolí jizvy, po vytažení stehů již přímo na jizvě. Provádí se stlačením nejlépe palcem ruky po dobu 1 - 2 hlubokých nádechů a výdechů (10 - 30s). Tlak postupně zvětšujeme, ale nejdeme přes bolest.

c) Metoda "C" nebo "S" - pomocí těchto hmatů docílíme protažení jizvy do tvaru zmiňovaného písmena. Protažení dodržte do pocitu tzv. tání, kdy je cítit, že tkáň lehce povolí nebo alespoň po dobu 20s. Postupně takto protáhněte celou jizvu. Opět by se vše mělo obejít bez bolesti.

metoda "C"
metoda "C"
metoda "S"
metoda "S"

d) Metoda řasení - provádí se na větších jizvách jednoduše tak, že uděláte mezi dvěma prsty kožní řasu a jemně ji mnete sem tam, dokud je to pro Vás snesitelné.

e) Metoda protažení - mezi dvěma prsty se jizva podélně natahuje do napětí, ovšem nejdeme až do bolesti. Jizvu nikdy nenatahujte do šířky!

Krok č. 4 - mazání jizvy

Po ošetření jizvy dokončete svou péči důkladným, ale citlivým promazáním. Nejlépe se k promazání jizvy hodí ricinový, šípkový nebo třezalokový olej nebo také domácí škvařené nesolené vepřové sádlo. 

Jednotlivé druhy olejů je dobré střídat, protože dlouhodobé užívání jednoho druhu oleje namísto zvlhčení, naopak pokožku vysušuje.

Vhodné je také užívání vit. E (např. pupalkový olej), který zajišťuje elasticitu kůže.


Následná doporučení

Pokud jste po porodu císařským řezem, doporučila bych Vám, kromě již zmíněné péče, ošetření kraniosakrální terapií, která je vhodná i pro děti od narození. Velmi jemně, ale účinně umí pracovat s těmito porodními traumaty a napravit je.

Po nástřihu hráze nebo vetším porodním poranění, které Vám činí potíže, doporučuji ošetření vaginálním mapováním


Nikdy není pozdě začít o sebe láskyplně pečovat...