Péče o pupeční pahýl

15.12.2016

Pupeční pahýl vzniká přestřižením pupečníku ve vzdálenosti několika centimetrů od pupku novorozence. Časnému přestřižení pupečníku vždy musí předcházet podvázání, aby se zabránilo větším krevním ztrátám.

Pokud se pupečník nechá dostatečnou dobu dotepat (došlo již k transportu veškeré krve z placenty do miminka a pupečník je již celý bílý a netepe), což je pro miminko velmi vhodné ze zdravotních důvodů, není potřeba pupečník na straně u placenty podvazovat. V případě, že musí dojít k okamžitému přestřižení pupečníku bez dotepání, pak je vhodné podvázat pupečník po obou stranách přestřižení.

Jiné je to v případě lotosového porodu, při kterém se nechává pupečník nepřerušený až do okamžiku samovolného odpadnutí.

Péče o pupeční pahýl

Pupeční pahýl po odstřihnutí postupně černá a scvrkává se. Obvykle odpadne samovolně do 7.-21. dne od porodu. Před samotným odpadnutím se může stát, že usušený pupečník zase zvlhne. Netřeba se znepokojovat, pokud nemá pupeční pahýl nepříjemný zápach. Zápach je znakem toho, že se objevila infekce a je třeba se poradit s pediatrem.

Tím jak pahýl vysychá se jeho základna u kožního pupku zužuje a dorůstá tam kůže. Při odpadnutí pahýlu je tam tedy již nová kůže, eventuelně tam může být pár kapek krve a trochu vlhka. Stačí ranku jemně očistit a krvácení brzy přejde. Občas se stane, že několik dní nebo i týdnů po odpadnutí pupečníku vytéká z ranky krvavě bílý sekret. Pokud sekret nezapáchá, mělo by být vše v pořádku, pokud si ale nejste jistá, obraťte se na pediatra.

Zasvorkovaný a seschnutý pupeční pahýl:

Zásady péče o pupeční pahýl:

 • Pupeční pahýl je třeba neustále hlídat, aby nemokval, nezapáchal, nebyl zarudlý, udržovat ho v suchu a čistotě.
 • Pupeční pahýl udržujte vždy mimo plenku, aby nenavlhnul a aby byl na vzduchu, volte vzdušné a volné oblečení, dokud se pupík zcela nezahojí.
 • Pahýl omývejte čistou vodou a potom řádně vysušte.
 • Dezinfekce není nutná, ale můžete použít raději nějaký pudr či zásyp (např. zásyp z plavuně, nebo zelený jíl), kvalitní levandulový éterický olej či mateřské mléko.
 • Líh jako desinfekce se často doporučuje, není však příliš vhodný, protože hodně vysuší povrchovou vrstvu a pahýl neprosychá tak snadno do hloubky, což může o pár dnů prodloužit dobu odpadnutí.


Chirurgické odstranění pupečního pahýlu

V českých porodnicích se stalo jakýmsi trendem chirurgické odstranění pupečního pahýlu před odchodem z porodnice. Pediatři to hájí tím, že se pupík dítěte snadněji a rychleji zahojí, vypadá lépe a není tak velké riziko infekce. Ale je tomu tak doopravdy?

Rizika chirurgického odstranění pupečního pahýlu:

 • nutnost dostatečné desinfekce (děti to studí a navíc musejí být znehybněné, což je jim hodně nepříjemné),
 • nutnost tlakové tamponády řezné rány - tzn. sterilní tampon a nějaký způsob přichycení (náplasti, pruban apod. - to vše může dráždit pokožku),
 • riziko krvácení a dokonce i masivního v případě, že do pupečníku bude zasahovat ještě nějaká funkční céva,
 • po chirugickém snesení je nutná ještě 24 hod. observace za hospitalizace (právě kvůli riziku krvácení. čímž se doba hospitalizace prodlužuje).


Chirurgicky odstraněný pupeční pahýl:

Výhody přirozeného odpadnutí pupečníku oproti chirurgickému odstranění:

 • minimální riziko krvácení,
 • většinou rychlejší zhojení,
 • zcela bezbolestné,
 • při standartní hygienické péči malé riziko infekce,
 • i s neodpadnutým pahýlem lze koupat ponořením, potom je nutné pahýl řádně vysušit,
 • z porodnice lze propustit i dříve, než pahýl zcela seschne a je "způsobilý" k odříznutí (tj. běžně se propouští po 72 hod., při chir. odstranění to bývá často i o den déle).


Shrnutí

Některé maminky se mohou bát s pupečním pahýlem manipulovat, nedaří se jim udržovat jej v suchu a čistotě nebo se vyskytne jiný problém. Rozhodnutí je na Vás. Vždy volte tu nejlepší možnost pro Vaše dítě a potom také pro Vás.