Placentová deka

17.12.2016

Zdroj obrázku: zena.cz
Zdroj obrázku: zena.cz

Význam placentové deky spočívá v tom, že by měla miminku poskytnout co nejpřirozenější přechod z matčina lůna do běžného života, měla by svými barvami, měkkostí i vůní napodobovat právě prostředí maminčina bříška, na které bylo miminko již od početí zvyklé. Může to být ale i krásná památka na devět měsíců těhotenství, na porod a uctění dobré práce placenty. Každý si v tom jistě najde to své.

Jak a kdy placentovou deku použít

Samozřejmě, že maminčinu náruč žádná náhražka na světě nepřekoná, ale je-li zapotřebí miminko víc zachumlat či si od miminka na chvilku odskočit, přesně k tomu je mimo jiné placentová deka určená. Ideální je deku použít bezprostředně po narození při bondingu, pokud je v místnosti chladněji, zejména v nemocničním prostředí, tehdy může miminku poskytnout pocit intimity a bezpečí pomocí známé barvy a vůně.

Použití placentové deky se neomezuje pouze na období po porodu, využít se dá mnohem déle. Záleží, jak velkou deku si vyrobíte, může posloužit miminku od narození až třeba do dospělosti.

Jak vypadá a jak ji vyrobit

Placentová deka by měla být vlastnoručně upletená nebo uháčkovaná (i ušitá) nastávající maminkou ještě před porodem. Je možné ji udělat z devíti samostatných dílů, přičemž každý představuje 1 měsíc těhotenství. Vzor a velikost deky záleží čistě na Vaší fantazii. Praktické je, že se dá vždy kus deky připlést nebo přiháčkovat v případě potřeby.

Šitá placentová deka včetně nahřívacího polštářku s peckami (ve tvaru srdce):

Zdroj obrázku: facebook.com
Zdroj obrázku: facebook.com

Barva deky by měla být v barvě placenty, tzn. kombinace červené, fialové, růžové a modré (nebo jednobarevná varianta). Materiál by měl být zvolen čistě přírodní, barven pouze barvami nezávadnými pro citlivou pokožku miminka. Můžete použít např. 100% merino vlnu (některá může trochu kousat, je dobré ji předem vyzkoušet) , buretové hedvábí nebo bavlnu.

Háčkovaná placentová deka ze čtverců od Lucie Suché Groverové:

Zdroj obrázku: pravydomaci.cz
Zdroj obrázku: pravydomaci.cz

Jednoduchý návod na háčkovanou deku:

To nejdůležitější na konec

Pro ten správný efekt by jste měla ještě před porodem s placentovou dekou spát (nejlépe oba rodiče), aby nasála Vaši vůni, kterou miminko již důvěrně zná a bude ji neustále vyžadovat. Navíc na dece bude mít miminko nachystané ty správné - Vaše bakterie, díky kterým si začne budovat svou imunitu.

Nezáleží až tolik na významu placentové deky jako takové, podobně může posloužit i obyčejný červený ručník. Ale už jen to, že se zabýváte ruční prací v době těhotenství, Vás odvede od různých negativních myšlenek a naladí Vás na očekávané miminko. A to za to přeci stojí!