Plodnost při kojení

12.12.2016

Kojení přirozeně ovlivňuje plodnost matky po určitou od narození miminka a tento stav přetrvává zpravidla 14 - 17 měsíců. To je ale velmi individuální záležitost a záleží na spoustě jiných faktorech, přičemž toto časové rozpětí může být daleko větší. Děje se tak z důvodu, aby byla matka i dítě chráněni před dalším těhotenstvím, pokud na to nejsou oba dva připravení.

Kojení jako forma antikoncepce může fungovat jedině za splnění těchto podmínek:

  1. Dítě je kojeno výhradně z prsu, podle potřeby ve dne i v noci.
  2. Kromě mateřského mléka nedostává žádnou jinou potravu ani tekutiny.
  3. Dítě nesaje dudlík, paleček, ani není krmeno z lahve.
  4. Mezi denním kojením nejsou přestávky delší než 4 hodiny a v noci delší než 6 hodin (od začátku jednoho kojení do začátku kojení dalšího, při čemž kojení trvá minimálně 4 minuty po spuštění reflexu let-down).
  5. Dítě není starší šesti měsíců.
  6. Matce se ještě neobnovil cyklus po porodu (nekrvácela po 56. dni od porodu).

Jsou-li uvedená kritéria bez výjimky splněna, nabízí tato metoda 98 % ochranu před početím. Jestliže však není splněna jen jediná z těchto podmínek (většinou je to obnova měsíčního cyklu), musí být tato metoda doplněna jiným způsobem ochrany před početím.

Možnost početí při kojení

Pokud žena kojí své přibližně 1,5 roční dítě, je to naprosto v pořádku a je to také důležité pro jeho správný vývoj. Statisticky je vysoce pravděpodobné, že v tomto období dochází k obnovení menstruačního cyklu a dojde k návratu plodnosti. Žena by se měla soustředit na pozorné sledování cervikálního hlenu, který je vylučován z děložního krčku. Je velmi pravděpodobné, že ještě před prvním krvácením po porodu můžete pozorovat hlen s plodnými znaky několik týdnů předem. K tomu se skvěle hodí tzv. Symptotermální metoda, která využívá právě sledovaní příznaků cervikálního hlenu a měření bazální teploty, případně sledování otevření děložního čípku.

Pokud se Vám stále nedaří otěhotnět, může to být způsobené schopností Vašeho těla potlačovat plodnost, pokud je péče o Vaše dítě stále ještě tak náročná, že není vhodný čas na další těhotenství. Taková reakce Vašeho těla je naprosto přirozená a není to příčinou kojení jako takového. Z hlediska hormonální hladiny prolaktinu je kojící matka po roce kojení přibližně na stejné hormonální úrovni jako matka, která již nekojí. Dost často se stává, že se ženám v takovém případě dostává rad, aby ukončily kojení nebo ho alespoň výrazně omezily, aby se jim navrátila plodnost. Odstavení dítěte však nezpůsobí, že péče o dítě bude snadnější nebo že se Vaše plodnost vrátí rychleji.

Problémy s plodností

Obecně lze říci, že pokud žena neměla problém s otěhotněním poprvé, není důvod předpokládat, že tomu podruhé bude jinak. V případě, že žena měla problém už s prvním otěhotněním nebo udržením těhotenství, není to důvod pro odstavení dítěte, pro které je kojení ještě stále důležité, ale je třeba začít sledovat svůj menstruační cyklus pro zjištění různých odchylek a možných příčin snížené plodnosti. Více se můžete dozvědět např. na kurzu CENAP.