Látkové pleny

Pokud Vám není lhostejné, co Vaše dítě jí, jak spí, čím ho mažete apod., tak Vám jistě nemůže být lhostejné ani to, do čeho balíte tu nejcitlivější část jeho drobného tělíčka.

V dnešní době je opravdu spousta možností, do čeho můžete své dítě přebalovat. Nikdo už Vám ovšem neřekne, že některé plenky mohou způsobovat např. až neplodnost nebo přinejmenším různé záněty a ekzémy, což opravdu není nic příjemného. Jednou z možností je také nebalit své dítě do plen vůbec, to umožňuje tzv. bezplenková komunikační metoda.

Jednorázové pleny

Na trhu existuje nepřeberné množství jednorázových plen, některé jsou šetrné k přírodě i k pokožce Vašeho miminka, jiné zas mohou dráždit jeho pokožku a nebo dokonce být zdraví nebezpečné. Jednorázové pleny jistě mají své místo ve výbavě každé maminky, protože jejich použití je snadné a pohodlné např. při cestování, existují však některá "ale", nad kterými je třeba se zamyslet:

  • obsahují chemické látky (nepropustné vrstva a absorpční gel vyrobené z ropy), které se při styku s močí mohou odpařovat a dráždit pokožku dítěte, v krajním případě mohou způsobovat až neplodnost zejména u chlapců, u holčiček zase různé infekce či srůsty,
  • naprostá většina je zcela neprodyšná (nebo jen minimálně), což způsobuje zapařování pohlavních orgánů dítěte, teplota v pleně může vzrůst až o více než 2°C,
  • přebalováním jednoho dítěte vyprodukujete cca 1 000 kg odpadu, který se rozkládá více než 200 let nebo se spaluje ve spalovnách,
  • je to ekonomicky výrazná položka - přebalování jednoho dítěte do 2,5 let vychází cca na 25 000 Kč (s každým dalším dítětem se znásobuje).


Právě tolik odpadu vyprodukuje jedno dítě na jednorázových plenách:

Moderní látkové pleny

O používání látkových plen jsem začala uvažovat už v době, kdy jsem byla těhotná. Naprostá většina lidí, se kterými jsem se na toto téma bavila, mě mělo za blázna s tím, že na to nebudu mít čas, pro dítě to nebude pohodlné, budu je muset vyvařovat, žehlit apod. Potom jsem se ale sama přesvědčila o pravém opaku...

Proč používát látkové pleny:

  • kvůli zdraví a pohodlí svého dítěte,
  • kvůli zachování naší přírody,
  • kvůli tomu, abychom využili své peníze lépe,
  • kvůli tomu, že nás to prostě baví a oprostili se od konzumu.

Úspora s látkovými plenami

Pořizovací cena látkovací výbavy (dle druhu) je poměrně vysoká, může to být od cca 4 000 - 10 000 Kč jednorázové investice nebo lze nakupovat i postupně. Další náklady spojené s látkováním jsou na praní - prací gel vyjde přibližně na 7 Kč/1 praní, voda na 5 Kč/praní a energie na 10 Kč/1 praní. 

Za dva a půl roku látkování se dostane na celkovou investici zhruba na 15 000 Kč s tím, že pleny se použijí na další dítě a nebo se dají prodat na bazaru, což investici ještě víc sníží.

Je látkování zdravější?

V každé reklamě na jednorázové pleny můžeme vidět, jak jedna plena vydrží až 12 hodin a dítě je přitom stéle v suchu. To může rodiče lákat, aby bezstarostně nechávali dítě v jedné počůrané pleně půl dne s tím, že dítěti to neublíží a navíc ještě ušetří spoustu peněz. Suchá plena na dotek ale neznamená čistá a zdravotně nezávadná. Moč se už po 2-3 hodinách rozkládá na čpavek, který dráždí kůži dítěte. Takto mohou vznikat opruzeniny a záněty. S látkovými plenkami maminky přebalují častěji, protože výměna plenky je nic nestojí a nemate je falešný pocit sucha.

Při používání látkových plen má dítě na sobě sice více vrstev (např. kalhotková plena + svrchní kalhotky), ale použité materiály jsou převážně přírodní, zajišťují optimální tělesnou teplotu a pokožka plně dýchá. Stejně důležitý je jemný materiál, který miminka na zadečku cítí.

Z hygienického hlediska je praní látkových plen na 60° dostačující pro zajištění likvidace všech bakterií. Pleny proto není nutné žehlit. Jednorázové pleny také nejsou sterilní. Pleny se žehlí pouze ve zvláštních případech, kdy má dítě problémy s kvasinkami, opruzeninami nebo průjmem (v tomto případě lze použít desinfekci na prádlo). Mnoho rodičů naopak začne látkové pleny používat v době, kdy jejich děti reagují na chemické látky obsažené v jednorázové pleně (dioxiny, chlór, těžké kovy) a vyskytují se jim velmi nepříjemné vyrážky, opruzeniny či kvasinky.

Jsou látkové pleny pro dítě pohodlné?

Moderní látkové plenky se vyrábějí v různých provedeních a také z různých materiálů. Například bambus je vysoce savý materiál, který nasaje až o 60% více než bavlna. Stejně tak i mikrofroté zajistí suchý zadeček dítěte a přebalovat tedy můžete stejně často jako při používání jednorázových plen, tzn. pětkrát až šestkrát denně. Vždy se dají použít jednorázové či pratelné separační vložky, které odvádí vlhkost od zadečku.

I látkové pleny mohou být ultra štíhlé, které vytváří stejně objemný zadeček jako jednorázová plena, a se kterou se Vaše miminko vejde i do těch nejužších moderních kalhot. Naopak objemnější látkové pleny zajišťují správné abdukční balení pro kyčle novorozenců, při prvních krůčcích Vašeho dítěte a jeho častých pádech nebo jako izolační vrstvu při sezení na chladné zemi. Na motorický vývoj dítěte nemá plena žádný vliv.

A jak mi usnadní látkování práci?

Jsou i látkové pleny, vyrobené ve stejném střihu a s jednoduchým použitím jako jednorázové pleny, jedná se o tzv. AIO (All in One - Vše v jednom) pleny a zapínají se na suchý zip nebo patentky. Přebalení zvládne i tatínek nebo babička.

Při používání látkových plen je nejsložitější nejprve vybrat plenkovou výbavu, která se s věkem dítěte může měnit, s tím Vám může pomoci látkovací seminář, látkovací poradkyně, látkující kamarádka nebo informace na internetu.

Při samotném přebalování už jen jednou za tři dny dáte pleny do pračky, nastavíte dlouhý program na 60°C, vyprané vytáhnete, pověsíte (nebo dáte do sušičky na prádlo) a to je celé. Pleny nemusíme vyvařovat, žehlit (většina z moderních látkových plen se NESMÍ žehlit) ani skládat. Údržba látkových plen nezabere více než půl hodiny až hodinu týdně.

Jednorázové pleny také nejsou bez práce: hledání akcí a slev v propagačních materiálech, opakované cesty na nákup a časté vynášení odpadků.