Péče o látkové pleny

Tak jako je spousta výrobců látkových plen, stejně tak je i rad ohledně péče a praní o ně. Jak to tedy doopravdy je? Jaká péče je nejšetrnější jak k plenám, tak k pokožce vašeho miminka?

Doporučená výbava k péči o látkové pleny

Aby Vás během přebalovaní miminka nic nemile překvapilo, je dobré být na to dostatečně připravena. Samozřejmě si lze vystačit pouze s plenami, pračkou a místem pro sušení plen, ale proč si práci trochu neusnadnit?

Nejlepší je mít vše nachystané a při ruce, protože jak miminko poroste, bude chtít od přebalování dříve nebo později utíkat a manipulace se špinavými plenami se stane trochu složitější. Čím vším si tedy můžete usnadnit práci?

Nepropustná přebalovací podložka

Pokud máte v bytě dostatek místa, můžete si pořídit nějakou pěknou přebalovací komodu nebo přebalovací podložku s pevným dnem, která se dá přemístit dle potřeby (na pračku, stůl, postýlku nebo prostě na zem). Po krátké době z ní ale miminko zkrátka vyroste a tak se investice do těchto dražších věcí příliš nevyplácí.

Naprosto univerzální a všestranná je látkové nepropustná podložka, která se většinou vyrábí s PUL (polyuretanovým) zátěrem nebo z kočárkoviny (je pouze voděodpudivá, ale ne nepropustná) a z druhé strany je příjemná látka, např. z kojeneckého plyše, pro položení miminka. Tuto podložku můžete umístit např. na koberec nebo na postel, je ideální na cesty a také ji můžete použít i do postýlky jako pojistku proti znečištění matrace, pokud už dítě nemá pleny.

Ideální je pořídit si alespoň 3 ks, abyste kvůli znečištění měli po ruce vždy čistou podložku.

Kyblík na použité pleny

Použité pleny je třeba před praním někde skladovat. Nejvíc se mi osvědčila metoda suchého skladování v zavíracím kyblíku (měla jsem z Tesca zavírací na tříděný odpad, stejně tak lze použít i od Primalexu apod.) s vloženou síťkou na prádlo (stačí ušít ze staré záclony). Síťku potom jednoduše vložíte se všemi plenami do pračky, aniž by jste se plen museli dotýkat. Pokud necháte síťku rozevřenou, pleny během praní samy vycestují ven a dobře se properou.

Ideální objem kýble je zhruba 20 l, což vystačí na praní jednou za 2-3 dny. Záleží na tom, jaký druh plen používáte, jak často přebalujete a zda látkujete jedno nebo více dětí, podle toho uzpůsobte velikost kýble.

Pokud Vám vadí zápach linoucí se z kýble, stačí zespodu víka nalepit dámskou intimku s nakapaným éterickým olejem, např. tea tree či levandule.

Pytel na pleny

Speciální nepropustný pytel na pleny s PUL zátěrem zabrání zapaření a plesnivění plen, ale přitom vlhkost a nepříjemný zápach zadrží bezpečně uvnitř. Je velmi skladný a vhodný zejména na cesty. Možné je ale i použití pro skladování použitých plen doma, pokud nemáte místo na kyblík.

Tyto pytle se vyrábějí v různých velikostech a s kapsami nebo bez kapes. Zapínání bývá většinou řešené zipem, šňůrkou nebo na patentky (to ale není vhodná varianta do tašky, protože moc dobře netěsní).

Pytle s PUL zátěrem stačí po použití vyvětrat, pokud nejsou jinak znečištěné nebo nezapáchají, v tom případě ho vyperete společně s plenami.

Praní plen


Předpírání

Počůrané pleny není třeba před praním nijak ošetřovat, před vložením do kyblíku pouze rozepněte všechny patentky a zalepte suché zipy.

Pokakané plenky zbavte zbytku stolice - co jde, sklepněte do WC (na setření můžete použít starou stěrku na těsto) a co nejde, spláchněte v umyvadle nebo sprchou do kýble a ten vylejte do WC (praktická je sprcha na WC, kterou můžete použít i místo bidetu).

Případné skrvrny potřete žlučovým mýdlem a opět rozepněte patentky, zapněte suché zipy a vložte plenu do kyblíku.

Prací prostředky

Prací prostředky vybírejte takové, které jsou šetrné jak k přírodě, tak k pokožce Vašeho miminka. V žádném případě nedoporučuji používat na pleny (ale i na ostatní dětské prádlo) aviváž a sice z důvodu, že je to chemie, která obaluje vlákna látky a mění tak její přirozené vlastnosti - především savost a může dráždit dětskou citlivou pokožku. Na máchání a změkčení prádla raději použijte obyčejný ocet, který prádlo částečně změkčí a vydezinfikuje.

V případě nějakého infekčního onemocnění (kvasinky, průjmy apod.) doporučuji použít jednorázově dezinfekci na prádlo, např. Sanytol. Tu nepoužívejte do každého praní, je velmi nešetrná k životnímu prostředí a opravdu to není potřeba.

Na skvrny na plenách a na bílé prádlo můžete přidat k pracímu prostředku ještě buď sůl na skvrny nebo perkarbonát sodný.

Prací program

Prací program volte vždy dlouhý- bavlna na 60°C s mácháním navíc a pokud nepředepíráte pleny od stolice, tak zvolte ještě i předpírku. Jedině teplota 60°C (a vyšší) je dostatečná pro praní plen z hygienického hlediska.

Podle toho také vybírejte pleny - ty, které nepřežijí praní na 60°C, si nezaslouží být na zadečku Vašeho miminka.

Po vyprání


Sušení

Ideální je přes léto sušení plen na přímém slunci, to zaručí vyblednutí skvrn, které nestačilo odstranit předeprání ani praní. Nezapomeňte pleny sundat ještě před tím, než přeschnou, pokud Vám to miminko dovolí, jinak by byly hodně hrubé a miminku nepříjemné.

Přes zimu je sušení plen poněkud ztížené. Dobré je, když sušák na prádlo umístíte poblíž radiátoru v dobře odvětrávané místnosti, jinak může hrozit plíseň v bytě.

Pokud takovou možnost nemáte a navíc máte hodně tvrdou vodu, ideálním pomocníkem nejen pro sušení plen je sušička na prádlo. Ta vyřeší odvod přebytečné vlhkosti a prachu z prádla, ale také je z ní prádlo jemné a většinu už nemusíte ani žehlit.

Žehlení

Látkové pleny (a dětské oblečení) není nutné žehlit a to ani z hygienického hlediska. Teplotou 60°C při praní, případně i při sušení v sušičce, došlo ke zničení všech choroboplodných zárodků. Žehlením NEdojde ke sterilizaci prádla, museli by jste mít sterilní i skříň, do které prádlo ukládáte, takže z tohoto důvodu je tato práce opravdu zbytečná.

Žehlit se vyplatí pouze v případě, že používáte bavlněné čtverce, které se žehlením zjemní a lépe se skládají. Ale to je vše, jiný důvod k tomu není.

Skládání plen

Záleží na Vás, jaký si v tom uděláte systém. Osobně mi vyhovovalo, když jsem po usušení pleny hned sepla dohromady a poskládala si je tak, aby byly připraveny okamžitě k použití a připravila jsem si je k přebalovacímu pultu. Některé maminky si pleny skládají až těsně před použitím.

Nejčastější chyby v péči o pleny


Pleny i po vyprání zapáchají

Příčinou může být přeplňování pračky, nedostatečné máchání nebo nedostatečné dávkování pracího prostředku. V tomto případě můžete použít výše zmíněnou dezinfekci na prádlo Sanytol, ten ovšem nalijte přímo do bubnu pračky a ne do přihrádky na aviváž, jak uvádí výrobce.

Tvrdé a hrubé pleny

Jak už jsem zmínila u sušení plen, důvodem je většinou tvrdá voda a přesušení plen. Částečně tomu můžete zabránit při praní, kdy nebudete přeplňovat pračku a budete prát v dostatečném množství vody. Místo aviváže použijte ocet nebo máchadlo. Místo sypkého prášku, který zanáší vlákna, raději použijte prací gel. A nejlepším řešením je pořízení sušičky na prádlo, pokud je to finančně a také prostorově možné.

Nevypratelné skvrny

Jsou to jen pleny, ne sváteční košile :-) Do plen se zkrátka kadí a občas to nejde vyprat. Ale co nejde vyprat teď, většinou časem pustí, netrapte se tím.

Pokud z nějakého důvodu potřebuje mít plenky bílé jako sníh, např. z důvodu prodeje, můžete vyzkoušet několik tipů:

  • pleny před praním potřete žlučovým mýdlem,
  • do praní přidejte sůl na skvrny nebo perkarbonát sodný (může způsobit blednutí barev),
  • po vyprání pověste pleny na přímé slunce,
  • a když už nic nepomáhá, tak na bílé prádlo lze použít Savo na praní (ale pozor na barvy!).