Péče o porodní poranění

Porod představuje pro ženské partie nepředstavitelnou zátěž, na kterou příroda samozřejmě nezapomněla. Ženské tělo se připravuje na tuto událost během celého těhotestství hormonálně, tělesným cvičením i přírodními léčebnými procesy. Během raného šestinedělí je ze všeho nejdůležitější klid a odpočinek, aby se tělo mohlo po porodu a případných poranění zregenerovat a v pozdním šestinedělí se již svalstvo pánevního dna začne postupně zpevňovat, přičemž mu můžete pomoci cíleným cvičením a různými přírodními metodami.

Mnoho žen se bojí, co porod udělá s jejich genitáliemi a že už nikdy nebudou takové jako předtím. Pravdou je, že i po přirozeném porodu bez lékařského zásahu dochází téměř vždy k menším či větším poraněním, může se jednat o drobné oděrky, nateklé genitálie, menší či větší natržení apod. Ale většinou se dříve nebo později navrátí do původního stavu.

Situace v českých porodnicích

Pokud porodíte české porodnici, máte bohužel poměrně velkou šanci, že budete mít nějaká poporodní poranění. Přičemž procento přirozených poranění zůstává stále stejné, poranění v důsledku lékařské péče (nástřih hráze, instrumentální porod apod.) leckde dosahuje až k neuvěřitelným 80% ze všech rodících žen. Najde se u nás ale i porodnice, kde již od rutinních postupů upustili, takových je bohužel jen jako šafránu. Zatím není v ČR možnost alternativního výběru porodního místa, a spousta žen odchází z porodnice s nemalým porodním traumatem ať už jsou fyzicky poraněné či nikoliv.

Jak se postarat o poporodní poranění, aby pro Vás bylo co nejméně nepříjemné, se zaměříme právě v tomto článku.

Nejčastější poporodní poranění


Poporodní krvácení

Silnější poporodní krvácení lze ovlivnit několika přirozenými způsoby:

 • Přirozený hormon oxytocin zajišťuje, že se cévy brzy stáhnou a poporodní poranění uvnitř dělohy se po odchodu placenty automaticky zhojí. Vyplavování přirozeného oxytocinu způsobuje zejména přirozený průběh porodu bez lékařských zásahů, okamžitý a nepřerušovaný kontakt s miminkem kůže na kůži (bonding), kojení a jakýkoli láskyplný kontakt se svým partnerem.
 • Placenta: přiložení kousku placenty pod jazyk nebo jeho snězení zastavuje silné poporodní krvácení.
 • Fytoterapie (bylinky): Kontryhel podporuje hojení svým stahujícím, očistným a protikrvácivým působením. Použití: Připravíme si nálev z kontryhelu a v poměru 1:1 jej smícháme s nálevem ze sušené levandule (hlavně kvůli vůni). Možno popíjet jako čaj i použít jako sedací koupel.
 • Homeopatie: Arnika Globuli C30 1x denně po dobu prvních tří týdnů po porodu, případně 2x denně potenci C6, resp. D12 - pomáhá proti obvyklým vnitřním zraněním a na mírnění následků tělesného přetížení.

Přirozené natržení

Přirozené natržení v oblasti rodidel je nejčastější poporodní poranění. Většinou se jedná o povrchové poranění I. stupně a dochází k němu vždy v místě nejmenšího odporu - nejtenčí tkáně bez narušení velkých cév. Pouze výjimečně dochází k přirozenému natržení velkého rozsahu, což se může stát hlavně při lékařsky vedeném (řízené tlačení a poloha vleže na zádech) nebo velmi rychlém a intenzívním porodu.

Menší natržení 1. stupně někdy není ani potřeba šít, ale vždy je třeba udělat několik opatření, aby se poranění dobře zhojilo:

 • Prvních pár dnů ležte v posteli (ne sedět) a vyhýbejte se roztahování nohou.
 • Šicí bylinky: ve stejném poměru smíchejte prášek z jitrocele, rozmarýnu a kořene kostivalu, sypejte přímo na ránu jako pudr, případně nasypte na vložku a přiložte na poranění.
 • Zásyp: jako přírodní dezinfekční a hojivý zásyp můžete použít zelený jíl, který nasypejte na vložku, po použití WC vždy vyměňte za nový.
 • Bylinný oplach: poranění oplachujte vychladlým čajem připraveného z kvetoucí natě kokošky pastuší tobolky a řebříčku.
 • Aromaterapie: 1 čajová lžička 100% čistého přírodního levandulového oleje nebo 1 čajovou lžičku směsi pro poporodní sedací koupel z heřmánku, levandule, růže, růžového gerania a řebříčku na 1 litr studené vody. Tento nálev se používá k oplachům po použití toalety, popř. jednou denně na 10 min. v podobě sedací koupele v čisté vaně.

Nástřih hráze (epiziotomie)

Nastřižení hráze je vždy velké poporodní poranění, které se sice lépe šije, ale jelikož dochází vždy k poranění II. stupně a jsou narušeny jak svaly, tak cévy, je mnohem bolestivější a jako rovný řez se hůře hojí a může docházek k nepříjemným zjizvením tkáně.

Mezi základní opatření pro dobré zhojení nástřihu a také zmírnění bolestivosti patří:

 • V prvních dnech po porodu hodně ležte, vyhýbejte se delšímu stání, chození nebo sezení.
 • Na sezení si opatřete nafukovací kruh nebo smotejte osušku a vytvořte z ní kruh, na který se můžete posadit.
 • Studené obklady: můžete použít ledové kostky s arnikou (krevní výron - hematom, hemeroidy) nebo s měsíčkem lékařským (natržení, otok) zabalené ve vrstvě nějakého plátna.
 • Oplachy: viz. Přirozené natržení
 • Větrání: vždy po omytí rodidel se snažte alespoň na chvíli své poranění větrat na vzduchu, než si opět nasadíte novou vložku. Pomoci si můžete i zářením infračerveného světla, ovšem jen pokud to teplo snesete.
 • Sedací koupel: pokud je vám to příjemné, dopřávejte si co nejčastěji sedací koupel z dubové kůry o teplotě z počátku spíše vlažné, postupně můžete teplotu navyšovat až na tělesnou teplotu. Déle můžete užívat směs soli z mrtvého moře s éterickými oleji: heřmánk pravý, levandule, růže, geránium růžové a řebříček.
 • Masti: u hůře hojících se ran se doporučuju měsíčková nebo kostivalová mast.
 • Mateřské mléko: při nadbytku mateřského mléka si jej můžete kvůli jeho blahodárným hojivým účinkům nakapat na kousek nějaké látky, kterou pak přiloží na své poranění jako obklad.

Hemeroidy

Těhotenské a poporodní hemeroidy jsou další nepříjemností, se kterou se setkává mnoho žen. Při porodu může ženu ochránit zkušená porodní asistentka, ale ani to nezaručí, že se hemeroidy neobjeví. Mohu Vás uklidnit, že v naprosté většině tyto potíže brzy ustanou a vše se zase vrátí do normálu.

Zhojení poporodních hemeroidů můžete pomoci zejména:

 • Olivový olej: na kousek gázy naneste kvalitní panenský olivový olej a opatrně se můžete pokusit zasunout hemeroidy zpět na původní místo. Pokud jste měla problémy s hemeroidy již v těhotenství, můžete se zmínit své porodní asistentce (PA), jako prevenci by měla Vaše PA při závěrečném tlačení při porodu chránit tyto partie obdobným způsobem.
 • Ledové obklady: ledové kostky s arnikou zabalené v plátnu přiložte na postižené místo do doby, dokud je Vám to příjemné.
 • Sedací koupel: dopřejte si sedací koupel z dubové kůry tak často, jak je vám to příjemné, potíže by se měly brzy zmírnit.
 • Mast: z vilínu viržinského působí protikrvácivě, mírní zánět a stahuje, je vhodná zejména na ošetření hemeroidů.

Jizva po císařském řezu

Císařský řez je někdy nevyhnutelným život zachraňujícím chirurgickým zákrokem. Jedná se o velkou břišní operaci a žena je většinou prvních pár dní zcela odkázána na pomoc svých blízkých zejména s péčí o miminko. Není radno podceňovat toto poranění, ač se zdá být jizva poměrně malá, řez je hluboký, a vnitřní orgány potřebují minimálně 6 týdnů na celkovou regeneraci. Pokud se jizva dobře nezhojí, může bolest a citlivost jizvy trvat ještě hodně dlouho po porodu a komplikovat již tak náročnou péči o své miminko.

Nic neuspěchejte, využijte pomoc svých blízkých, dopřejte si čas na regeneraci a dodržte několik opatření pro dobré zhojení rány po císařském řezu:

 • Udržujte ránu čistou a suchou, myjte ji několikrát denně teplovou vodou, do jizvy však nestříkejte. Dodržujte hygienické zásady a nenavštěvujte veřejné bazény a saunu.
 • Noste volné oblečení, vyhněte se těsným oděvům, které by mohly dráždit ránu.
 • Ledové obklady: V prvních dnech můžete použít ledové kostky s arnikou (viz. nástřih hráze)
 • Homeopatický koktejl: V okamžiku, kdy vám ošetřující personál povolí přijímat tekutiny, můžete pomalu začít popíjet i homeopatický koktejl, vždy po předchozím protřepání, složený z: Arnica montana 15C - 3x denně 5 granulí - prevence krevních ztrát, Staphysagria 9C - 3x denně 5 granulí - hojí výborně všechny řezné rány, dělá tenké jizvy, napomáhá zhojit podrážděný epitel moč trubice po zacévkování, China 9C - 3x denně 5 granulí denně - napomáhá hradit ztráty tekutin (krev, plodová voda).
 • Neváhejte s návštěvou lékaře, když jizva oteče, její okraje se otevírají nebo z ní vytéká hnis, případně zapáchající sekret.

Závěrem

Tím nejdůležitějším léčebným prostředkem v období šestinedělí je klid, šetrný režim a odpočinek, zvláště pokud máte nějaké poporodní poranění. Nepřeceňujte své síly a opravdu není třeba si hrát na hrdinku. Máte plné právo na zotavení po jednom z nejdůležitějším a nejtěžším výkonu ve Vašem životě. Každá žena je jedinečná a potřebuje různě dlouhou dobu na zotavení, některé bude stačit oněch šest týdnů, jiná bude potřebovat mnohem delší dobu, než se její fyzická i psychická stránka vyrovná.

V případě neustupujících potíží nebo dokonce při zhoršení potíží je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.