Pláč miminka

Proplakaná noc je zvláště pro čerstvé maminky doslova noční můrou. Ze všech stran se na nás hrnou rozporuplnné rady, co dělat, případně co nedělat, abychom své miminko náhodou moc nerozmazlily či abychom nebyly příliš úzkostné. Jenomže novopečená maminka v sobě, díky těmto radám, mnohdy cítí vnitřní boj, kdy srdce říká něco jiného, než rozum a sama se ocitá v začarovaném kruhu.

Proč to miminko pláče...?

Miminko je nakojené, přebalené, má čisté prádlo a čistou postýlku, nic by mu nemělo chybět, tak proč vlastně tolik pláče? Zkoušíte kde co, ale pořád to stejné dokola a už Vám docházejí síly, je Vám z toho také do pláče...

To je běžná situace po příchodu maminky z porodnice, která dostala rady jako např.: "Kojte po třech hodinách maximálně 15 minut z jednoho prsu, miminko zabalte do zavinovačky a ukládejte do postýlky a nezapomeňte na monitor dechu!" Jenže... ono to jaksi úplně nefunguje, miminko stále pláče!

Co znamená pláč miminka

Představte si, že byste se nemohli hýbat, neuměli mluvit, byli byste zcela odkázáni na pomoc jiné osoby a najednou jste se ocitli sami uprostřed prázdného pokoje... Co byste dělali, jak byste se cítili? Asi byste byli úplně bezmocní, cítili byste se opuštění, zranění a rozhodně ne v bezpečí, zřejmě byste začali volat o pomoc, nebo spíš plakat a křičet. A když by pomoc nepřicházela...?

A tohle stejné prožívá i miminko, když ho necháte samotné v postýlce někde, kde Vás ani nevidí. Zdá se to být pro Vás jako chvilička, ale pro novorozené miminko je to celý jeho dosavadní život a jediné po čem touží, je jeho maminka, být s ní, cítit její vůni, dotýkat se jí, prohlížet si jí, slyšet její srdce a mít neustále v dosahu její mléko.

Pláč miminka neznamená pouze, že má hlad, může to znamenat spoustu jiných věcí. Miminko se neumí vyjádřit jinak, než pláčem a zcela určitě nepláče jen z jeho rozmaru. Je to zkrátka forma komunikace s Vámi, touží Vám něco sdělit a touží po tom, abyste plnili jeho potřeby, abyste byli jen a jen s ním. Je to pro něj životně důležité.

Nejčastější příčiny pláče

 1. Nedostatek kontaktu (doteku) s maminkou či jinou pečující osobou.

 2. Hlad, uspokojení potřeby sání.

 3. Pocit mokra po vyprázdnění (nebo se miminko nechce vyprázdnit do plenky).

 4. Přílišná únava a neschopnost uklidnit se a usnout.

 5. Mnoho denní aktivity a rušivých podnětů.

 6. Bolavé bříško.

 7. Fyziologický problém.

 8. Zpracavávání traumatického porodu, separace po porodu či jiných traumatických zážitků z prenatálního období.

 9. Přejímání maminčina traumatu z porodu, její nejistoty, únavy a trápení.


Jak můžete pomoci sobě i miminku


1. Nedostatek kontaktu

Ze všech životních potřeb je pro miminko nejdůležitější tělesný kontakt své maminky, její dotek a cítit její blízkost. Vše ostatní je druhořadé. Miminko zkrátka uspokojuje jakýkoliv kontakt se svou maminkou (nebo jinou pečující osobou). Čím je ho více a čím méně je přerušovaný, tím je miminko blaženější, cítí se v bezpečí a ví, že jeho potřeby budou uspokojovány.

Až 80 % rodičů se svých miminek dotýká méně jak 3 hodiny denně! 

Nejvíce kontaktu s maminkou má miminko přirozeně při kojení, kde jsou uspokojeny zároveň i další jeho životně důležité potřeby, např. hlad, ale třeba také odpočinek. A proto neomezujte své miminko jakýmkoliv režimem kojení. Dopřejte mu kontakt kdykoli o něj projeví zájem, nejlépe kontinuálně, ve dne i v noci (tím myslím i společné spaní). Miminko brzy vyroste a již nikdy nebude možné tento vzácný čas vrátit zpět. Starost o domácnost a ostatní záležitosti počkají nebo je může obstarat někdo jiný po dobu nezbytně nutnou. Čas strávený s miminkem Vám nikdo nenahradí.

Pokud se po narození miminka potřebujete starat ještě o jeho starší sourozence, máte několik možností, jak si dopřát co nejvíc kontaktu se svým miminkem. Buď si zajistěte hlídání staršího dítěte, alespoň po nějakou dobu přes den nebo zkuste nosit Vaše miminko v šátku, při kterém uspokojíte potřeby Vašeho miminka a zároveň máte volnost pohybu kdekoli a kdykoli potřebujete a přitom máte obě ruce volné, neexistuje nic snadnějšího.


2. Hlad, uspokojení potřeby sání

Tento problém jsem již z části popsala v předchozím bodě. Ale s kojením může být pláč spojený ještě z několika dalších příčin.

Některá miminka spí poměrně dlouho a jakmile se probudí, tak mají zkrátka velký hlad. Mají tak velký hlad, že i když je téměř okamžitě přiložíte k prsu, tak přesto začnou plakat a odtahovat se, protože mléko neteče HNED! Nejprve totiž musí dojít k tzv. spouštěcímu reflexu. V tomto případě je dobré, když před kojením zkusíte ručně trochu mléka odstříkat (dokud se mléko nespustí), aby mělo miminko mléko okamžitě k dispozici.

Miminka se mohou také rozčilovat a plakat, protože mléko teče příliš rychle a nebo příliš pomalu. Na to platí jediné - buďte velmi trpělivá, svoje miminko zkuste utěšit, pomazlete jej, mluvte na něj, pobízejte jej a nepropadejte panice. Při rychlém toku mléka zkuste kojit vpolesedě nebo vleže (s miminkem na břiše), s pomalým tokem mléka zase polohu více vertikalizujte a můžete mu pomoci jemným stláčením prsu nad dvorcem i pod ním.

Miminko nikdy dobrovolně hlady nezemře, potřebuje zkrátka pomoci trpělivě najít svůj způsob, jak se nejlépe nakojit.

Miminko se narodilo se sacím reflexem, proto jej dost často můžete vidět při tom, jak si strká prsty nebo rovnou celou ručičku do pusinky. I to je v pořádku, neberte mu ji, uspokuje si tím svou potřebu sání a trénuje svaly na kojení. A pokud pláče, protože nic neteče, nabídněte mu svůj prs.


3. Pocit mokra po vyprázdnění

Všechna miminka se rodí čistotná, nemají ráda, když jsou v mokru (ve svých výkalech), je pro ně přirozené, když mohou vykonat potřebu mimo své oblečení. Většině miminek to po čase přestane vadit a zvyknou si vykonávat potřebu do plenek. Ovšem některá miminka jsou na to opravdu hodně citlivá a může je to dohánět až k pláči.

Projevit se to může tak, že např. při kojení se miminko začne kroutit, všelijak kňourat, odpojovat se, plakat... a najednou... je plná plenka. Stejně tak kdykoli během dne či noci. To je přesně signál, kdy potřebují, aby jim někdo pomohl ulevit si, vzít krásně do klubíčka nad misku či umyvadlo a být zase v suchu. To vše dohromady se nazývá "Bezplenková komunikační metoda" (BKM).


4. Přílišná únava, neschopnost uklidnit se

Tohle je pro miminko i maminku velmi těžká situace, která nastává ve většině případů večer a může trvat do pozdní noci, navíc se tato situace dost často opakuje po dobu několika dní, týdnů, někdy i měsíců. Je dobré vědět, že je to zcela NORMÁLNÍ. Velmi náročné, ale běžné. Postupně se tento stav bude zlepšovat a brzy vymizí. Obrňte se obrovskou dávkou trpělivosti. Také jsem si tím prošla...

Pokud už k těmto stavům večerního maratonu došlo nebo pravidelně dochází, tak se snažte postupně dopracovat k nějakým uklidňujícím činnostem, které Vašemu miminku budou pomáhat. Každý den však může fungovat něco jiného, je třeba neustále zkoušet další možnosti. Snažte se vždy děťátko uklidnit, vemte ho do náruče a nabídněte mu kojení, pokud to nezabírá, můžete to opakovat až třikrát za sebou, miminko by se postupně mělo uklidnit, nakojit a usnout. Nikdy nenechávejte své miminko samotné plakat až do vyčerpání a rezignace.

Pláč osamělého miminka je jiný, než pláč miminka, které je v bezpečí náruče své maminky...

Hlavní je, abyste tento večerní uklidňující "rituál" prováděli s čistou hlavou, beze spěchu, bez stresu, bez vzteku a dalších negativních emocí. Všechny Vaše pocity totiž miminko vycítí a přebírá a potom se ocitáte v začarovaném kruhu. Myslete tedy nejprve sama na sebe, snažte se uklidnit, zastavte se, vydechnětě, přestaňtě myslet na tisíc věcí okolo a až potom to můžete chtít i po Vašem miminku.

Mezi uklidňující večerní aktivity může patřit např.:

 • kojenecká masáž
 • pravidelná koupel
 • zpívání nebo vyprávění pohádek (důležitý je Váš monotónní hlas)
 • tzv. bílý šum či relaxační hudba
 • pohupování na gymnastickém míči v náručí nebo v šátku
 • hacka - závěsná látková houpačka


5. Mnoho denní aktivity a rušivých podnětů

Tento bod souvisí s tím předchozím. Ovšem než k takovému stavu zoufalství (miminka a posléze i maminky) vůbec dojde, můžete učinit prevenci těchto stavů, kdy je miminko přetažené a zažilo přes den příliš aktivit, které se vymykají normálu a miminko to nestačí zpracovat.

Hodně odpočívejte se svým miminkem, kdykoli to půjde. Např. u kojení v posteli můžete spát oba. Pokud máte miminko nespavce, uvažte si ho do šátku a můžete dělat nějakou odpočinkovou činnost, tím není myšleno uklízet domácnost, vařit a chodit nakupovat - to přenechte jiným. Eliminujte náročné návštěvy a cestování a jinou neobvyklou činnost, která může miminko i Vás obtěžovat, alespoň po dobu nezbytně nutnou.

Postupně si začne miminko více zvykat na Váš způsob života a přestane mu většina aktivit vadit. Některá miminka ale mají ráda svůj klid a musíte tedy počítat s tím, že jakmile se děje něco neobvyklého, máte večer "o zábavu" postaráno.


6. Bolavé bříško

Bolavé bříško je opravdu důvod k pláči, vždyť to trápí i nejednoho dospěláka. Miminko ještě nemá zdaleka dovyvinutý trávicí systém a příčina může být opravdu kdekoli.

Mezi nejčastější příčiny bolavého bříška patří:

 • Vzduchová bublinka v žaludku nasátá při kojení - většina miminek si potřebuje po kojení odříhnout, ale rozhodně to není pravidlo. Jsou i miminka, u kterých se můžete snažit sebevíc a nic z nich nedostanete. Musíte to zkrátka vyzkoušet a uvidíte, do jaké kategorie právě to Vaše miminko spadá.
 • Neobvyklá potravina v jídelníčku maminky - rozhodně se neomezujte v jídle ani pití. Pokud jste na něco byla zvyklá celé těhotenství, nemělo by to vadit ani při kojení. Neobvyklé nebo dráždivé potraviny vždy zavádějte postupně a po menších porcích a brzy zjistíte, zda to Vašemu miminku dělá problém nebo nikoliv.
 • Vzduchové bublinky dál v trávicím traktu ("prdíky") - tady může pomoci hned několik způsobů. První z nich je podobně jako u "bezplenkovky" zkusit miminko v tzv. klubíčku nechat vyprdět nad umyvadlem (nebo miskou). Miminka se také mohou krásně vyprdět, když jsou navázaná v šátku, nahřejí si bříško o maminku a jsou při tom krásně zakulacená. Nebo zkuste bříško nahřát nahřívacím polštářkem a pomasírovat směsí éterických olejů z fenyklu, kmínu a heřmánku. Pomoci může také podávání probiotik určených speciálně pro miminka.
 • Vigantol (syntetický vit. D předepsaný pediatrem) - dost často se setkávám se zkušenostmi maminek, že po vysazení Vigantolu si miminka jako zázrakem přestanou stěžovat (plakat) na bolest bříška. Vitamin D je samozřejmě důležitý, ale existují i jiné varianty, které jsou pro Vaše miminko mnohem šetrnější. Porozhlédněte se po přírodní formě vit. D, pokud je tohle zrovna Váš případ.
 • Potravinová alergie (nejčastěji kravské mléko v matčiné stravě, tzv. ABKM) - pokud u Vašeho miminka nezabírá nic z předchozích bodů a trápí ho stále bolesti bříška, navíc pokud ještě trpí jinými příznaky, zkuste ho nechat otestovat na možnou potravinovou alergii, nejčastěji to bývá právě kravské mléko.


7. Fyziologický problém

Miminko mohou trápit růzmé tělesné bolesti, které mohou souviset s poškozením při porodu. Nejčastěji trpí vazy kolem krční páteře, což se může projevovat např. tím, že miminko upřednostňuje pouze jednu stranu. Ale může jít i o jiný problém a pokud máte pocit, že by se to mohlo týkat právě Vašeho miminka, nechejte jej prohlédnout u dětského fyzioterapeuta, který mu může pomoci vhodnou rehabilitační metodou. 


8. a 9. Traumatické prožitky

Miminko může být hodně uplakané i bez evidentní příčiny, přestože naplňujete jeho potřeby, jste spolu v neustálém kontaktu a kojíte jej na požádání. Tyto situace jsou obvzláště náročné, protože jsou mnohdy nepochopitelné, ale stávají se.

Miminko prožívá vše, stejně jako dospělý člověk, vnímá, trápí se a to dokonce už u maminky v bříšku. Miminko prožívá všechna životní dramata společně s maminkou a nedokáže je samo zpracovat. Obvzláště, pokud byl náročný porod, např. císařským řezem, klešťový porod, medikalizovaný porod apod. a došlo při něm k separaci miminka. Takový porod je velice náročný pro Vás pro oba a miminko si toto trauma zpracovává postupným vyplakáváním se ve Vaší náruči, jedině tam se cítí v bezpečí. Takové miminko potřebuje obvzláště citlivé zacházení, co nejčastější kontakt s Vámi a mnoho pochopení. Ostatně stejně jako Vy sama.

Pokud prožíváte sama trauma po porodu (ale i jiné nezpracované zážitky), je potřeba, abyste vyhledala pomoc, protože Vaše emoce a prožitky se promítají i do miminka a to Vám jen dává najevo, že ví, že Vám není dobře.

Více o porodním traumatu a dalších náročných situacích v mateřství se dočtete v knize:

 • Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem nebo
 • Slzy po porodu


Shrnutí

Pláč miminka jistě není pro žádnou maminku příjemný. Uvědomte si, že je to způsob jeho komunikace s Vámi, kdy se Vám snaží pouze říct, že potřebuje Vaši blízkost, kterou mu nikdo ani nic jiného na světě nedokáže nahradit. 

Vaše dítě je miminkem jen po velice krátkou dobu a již brzy nebude vyžadovat Vaši neustálou přítomnost a péči, bude dělat postupně větší a větší krůčky a bude z něj jednoho dne samostatný a seběvědomý dospělý člověk.

Každé dítě je pro své rodiče velkým učitelem a je jen na nás, zda využijeme tuto příležitost...