Tradice poporodního obnovení

Žena po porodu je velmi křehká a zranitelná, přesto musí být dostatečně silná na to, aby zvládla péči o miminko, které je na ní zcela závislé. Stejně tak i žena potřebuje mateřskou péči a tu by měla poskytnout její rodina, přátelé a nebo dula.

Aby poporodní péče o ženu byla komplexní a účinná, musí dle thajské tradice zahrnovat:

1. KLID

Žena by měla mít umožněno ležet alespoň 2 týdny po porodu na lůžku, ideálně však 40 dní. Její jediná starost by měla být péče o miminko. Vstávat by měla pouze na nezbytně nutnou dobu (jídlo, hygiena apod.).

2. TEPLO

Žena po porodu musí být v teple. Je nutné zajistit, aby byla teple oblečená, měla teplé ponožky, zakrytá ramena, bříško a ledviny, ideálně i hlavu. V pokoji, kde žena s dítětem tráví nejvíce času by mělo být nejtepleji. Její nápoje a strava by měly být také teplé a pokud to není možné, tak alespoň ne přímo z chladničky (pokojová teplota).

3. PODVAZOVÁNÍ BŘÍŠKA

Podle ukrajinské tradice je kladen zřetel na pravidelné podvazování bříška po porodu. Jedná se o takovou podporu, aby zátěž poporodního bříška nezpůsobovala potíže oslabenému pánevnímu dnu, které potřebuje po porodu dostatečný čas pro zpevnění a navrácení se zpět do původní podoby. Naopak pokud bychom stáhli celé bříško najednou, neměly by vnitřní orgány dostatečný prostor pro návrat do své původní polohy a mohly by na pánevní dno vytvářet příliš velký tlak, čímž může dojít nejen k inkontinenci, ale např. také k výhřezu dělohy. 

A proto je velmi důležité tuto součást tradice nepodceňovat a bříšku dát tu nejlepší péči, kterou si zaslouží. Běžně dostupné těhotenské a stahovací pásy nejsou vyhovující, jelikož každá žena a její bříško potřebují individuální péči. 

Ráda Vás a Vašeho partnera tuto tradiční metodu podvazování naučím, abyste mohla svému bříšku ulevit kdykoli v pohodlí Vašeho domova.

4. POZORNOST A PÉČE O BŘÍŠKO

Po porodu je zapotřebí víc než kdy jindy pečovat o své tělo. Centrum života se nachází právě v bříšku, které po devět měsíců vyživovalo miminko, pomáhalo jej porodit a teď se musí za velmi krátkou dobu navrátit do původní podoby. 

"V bříšku je centrum života, je důležité jej hýčkat..."

Masáž Yu-Faj pomocí bylinných kompresů

Velmi jemně, avšak účinně tomu napomáhá prohřívací masáž bříška teplými bylinnými kompresy (koulemi). Jedná se o masáž bříška horkou bylinnou koulí, čímž docílíme prohřátí celého organismu. 

Tato metoda je vhodná:

 • na kompletní obnovu všech pochodů v těle po porodu,
 • pro prohřátí celého organismu,
 • urychlení hojení poporodních poranění,
 • zmírnění bolesti v oblasti bříška a podbřisku,
 • na podporu kojení, 
 • pro celkové uvolnění,
 • při bolestivé menstruaci a pro podporu početí,
 • pro fyzickou i psychickou pohodu.

Masáž Chi Nei Tsang

Druhým způsobem je tradiční thajská olejová abdominální masáž CHI NEI TSANG, která je více cílená a dokáže pomoci s konkrétními potížemi. Jedná se o masáž bříška, ovšem účinky této terapie se projeví v celém těle. Pracuje se pouze s kvalitními zahřátými rostlinnými oleji lisovanými za studena a s esenciálními oleji vybranými dle individuálních potřeb ženy.

Účinky Chi Nei Tsang terapie:

 • obnovuje energii vnitřních orgánů;
 • příznivě ovlivňuje trávicí a reprodukční systém (po porodu i před početím);
 • pomáhá při psychických a fyzických potížích způsobených traumatickými zážitky, negativními emocemi a následnými bloky v energetických dráhách;
 • uvolňuje celoživotně nahromaděné napětí a stres v dutině břišní;
 • odvádí toxiny z těla.


Tyto masáže doporučuji provádět pravidelně 2 až 3x týdně po dobu alespoň čtyř týdnů, začít s nimi se může již 2 týdny po porodu. Samotná terapie se provádí po dobu max. 30 minut, abychom unavené poporodní bříško ještě více nevyčerpali. Oba typy masáží lze libovolně kombinovat po dobu celé poporodní péče.

Masáž je vhodná i po porodu císařským řezem, nelze však provádět na otevřené nebo mokvající rány. Je velmi vhodná na různé typy jizev v oblasti břicha.

5. BYLINY

Součástí obnovy po porodu je tradiční užití bylin. Tato tradice sice pochází z Thajska, ale my využijeme naše tradiční byliny, abychom docílili toho správného účinku. Kvalitní sušené nebo čerstvé byliny na bylinné koule vždy vybíráme dle aktuálních potřeb ženy. Pro ozvláštnění můžeme přidat také éterické oleje.

Byliny se mohou užívat i vnitřně - v podobě čaje, zevně - jako obklady nebo jako koupel.


Jednotlivé části tvoří dohromady jeden celek: TRADICI POPORODNÍHO OBNOVENÍ.