Poporodní péče

Žena po porodu potřebuje především citlivou podporu, klid a pocit bezpečí, aby se mohla plně věnovat svému miminku. 


Dříve, když žily rodiny pohromadě, se o chod domácnosti staraly ostatní ženy, zatímco rodička zůstala celé šestinedělí v posteli s miminkem. Bylo to velmi důležité pro oba - aby se zahojila porodní poranění, nastartovala laktace a mezi matkou a dítětem vzniklo pevné pouto. 

V dnešní době žijeme separovaně od našich rodičů i prarodičů a od matky se očekává, že zvládne vše sama. A navíc ještě bude vypadat a chovat se stejně jako před porodem. To je velmi stresující, vyčerpávající a narušující přirozený průběh šestinedělí.


Jako poporodní dula Vám mohu kvalifikovaně pomoci v rámci svých služeb v období těhotenství, těsně po porodu, v šestinedělí i po něm.

Podpora rané vazby po porodu

Po náročném porodu jako je např. porod císařským řezem, instrumentální porod, traumatický porod nebo porod vícerčat, je velmi těžké starat se o miminko, sama o sebe (příp. starší děti) a ještě i o domácnost. V případě, že se otec dítěte musí brzy vrátit do práce nebo je poporodní období i pro něj velmi náročné a jiná pomoc není na blízku, nabízím Vám svou pomocnou ruku.

Mohu u Vás strávit celý den nebo jen část dne, dle Vaší potřeby, a v této době pro Vás zajistím klidné, citlivé a podpůrné prostředí, abyste se mohla nerušeně věnovat svému miminku. Zatímco Vy budete ležet celý den v posteli s miminkem v těsném kontaktu, budete se vzájemně poznávat, nabývat své mateřské kompetence a sžívat se s kojením, já budu pečovat o Vás a Vaši domácnost. Zajistím Vám pitný režim, mohu Vám uvařit a nachystat občerstvení, postarám se o starší děti, vyperu a pověsím prádlo, uklidím nádobí a zatímco si odskočíte na toaletu nebo do sprchy, mohu pohlídat miminko. Při tom Vám mohu kvalifikovaně poradit s péčí o miminko, s kojením, s vázáním do šátku a pod. Na všem se společně domluvíme.


Můžete se na mne obrátit, pokud potřebujete:


  • připravit se na jemný porod, klidné šestinedělí a přirozené kojení,
  • empatickou a citlivou podporu po náročném porodu,
  • posílit mateřské kompetence, abyste se nebála postarat o své miminko - podpořím Vás v kontaktním rodičovství,
  • pomoc s běžným chodem domácnosti (péče o starší děti, drobný nákup, menší úklid, praní a pověšení prádla, příprava jídla apod.), pro zajištění nerušeného kontaktu se svým novorozeným miminkem,
  • zregenerovat se a načerpat novou energii po porodu vhodnými relaxačními technikami.UPOZORNĚNÍ: Neposkytuji ani nenahrazuji zdravotnické služby. Poskytování mých služeb má pouze podpůrný charakter.