Předporodní rituál

V dnešní době není příliš obvyklé jen tak se zastavit a oslavit nějakou důležitou životní událost. Takovou životní událostí rozhodně těhotenství a porod v životě každé ženy je a nezáleží na tom, zda se jedná o první či desáté těhotenství, každé je zkrátka jedinečné.

Význam předporodního rituálu

Předporodní rituál má, obvzláště v dnešní době, význam především v tom, že přiměje ženu k zastavení a k uvědomění si, že se blíží nové, přelomové období, kdy se žena brzy stane matkou a narodí se jí očekávané děťátko.

Předporodní rituál je oslava ženství, uctění těhotenství a krásy těhotné ženy, která nosí a vyživuje své děťátko, aby bylo dobře připravené na své zrození. Je to oslava mateřství, schopnosti láskyplné péče o nového člověka.

Jak může rituál probíhat

Oslavovaná žena si zpravidla sama volí kruh blízkých žen, ve kterých cítí podporu. Tyto ženy mohou být příbuzné, kamarádky, známé, zkrátka ty, které chtějí budoucí maminku podpořit.

Ženy mají v těhotenství poměrně jasnou představu o svém porodu, ale ne vždy nacházejí podporu ve svém okolí, zejména v rodině nebo v partnerovi. Předporodní rituál by měl napomoci právě k pocitu podpory, že naopak existují ženy, potažmo i muži, kteří věří v sílu a schopnosti rodící ženy a jejího dítěte.

Samotný průběh a náplň rituálu si volí buď oslavenkyně sama nebo si zvolí průvodkyni obřadu. Většinou se jedná o uctění krásy těhotné ženy, obdarovávání ji dary, vyjádření podpory, nacítění ženské rodové linie, oslava tancem, zpěvem, jídlem, malováním, zdobením nebo nějakou jinou činností blízkou oslavované ženě.

Účinky předporodního rituálu

V případě, že se tímto rituálem podaří vytvořit pro oslavovanou ženu bezpečnou a intimní atmosféru, bude se cítit podpořená a milovaná, může to přispět ke snadnějšímu průběhu porodu. Rodící žena může při porodu znovu pocítit sounáležitost, napojení a podporu, které prožívala při samotném rituálu. Může si být celkově jistější i v těch nejtěžších chvílích, může víc věřit ve schopnosti vlastního těla porodit miminko.

"Předporodní rituál je krásná oslava a zároveň přirozená příprava na porod, která podporuje intuici a ženství."