Problémy při kojení

Kojení je obvykle přirozený a nádherný děj, kdy nastává harmonické souznění maminky s děťátkem. To ale vždy nemusí být samozřejmostí, zvláště ne v době, kdy čerstvé maminky musí čelit velkému tlaku z okolí a rozporuplným informacím. 

První krok, který byste měla při potížích s kojením udělat dříve, než definitivně ukončíte kojení a zavedete umělou výživu (ať už díky radám Vašeho pediatra nebo "zkušenějších" žen), je pokusit se vyhledat pomocnou ruku v podobě osvědčené poradkyně při kojení.


Ty nejčastější problémy, se kterými se může každá kojící žena setkat, jsou popsané na následujících řádcích. 


Při řešení jakéhokoli problému s kojením je nejdůležitější důvěra v sebe samu a své miminko, trpělivost, kontinuální kontakt kůže na kůži a ponechat miminku prs k dispozici kdykoli o něj projeví zájem.


S mnoha potížemi při kojení může pomoci přirozená poloha.  Jedná o tzv. savčí polohu, kterou si sama uzpůsobíte sobě a svému dětátku tak, aby vám v ní bylo oběma pohodlně. Lze kojit vleže, v pololeže nebo i v sedě. Čím více vzpříma (vertikálně) bude Vaše poloha, tím aktivnější bude i miminko a naopak. Ke kojení nejsou potřeba žádné další pomůcky jako je např. kojící polštář.

Tato přirozená poloha umožňuje regulovat sání miminka, snižuje případnou bolest při kojení a miminku umožňuje aktivní a správné přisátí k dvorci. Zároveň je miminko jemně masírováno na bříšku tím, jak na Vás leží a redukují se i trávicí potíže (bolavé bříško, ublinkávání). Tento intenzivní vzájemný kontakt posiluje také vzájemný vztah mezi miminkem a maminkou. S menším cvikem lze takto nakojit i v šátku na nošení dětí.

Poranění bradavek - RAGÁDY

Jedná se o nejčastější problém při kojení, což jsou bolestivé a poraněné bradavky. To je většinou způsobeno špatnou technikou kojení, kterou učí rutinně zdravotnický personál ženy již v porodnicích, přitom žádnou techniku se žena ani dítě nemusí učit, oba jsou kojení od přírody schopni naprosto přirozeně. Tento problém může vzniknout také při používání kloboučků, kterým se nejčastěji řeší ploché či vpáčené bradavky. Citlivější ženy může kojení ze začátku (zhruba v prvních dvou týdnech) opravdu mírně bolet. Bradavky mohou být citlivé, po vyndání z pusinky dítěte však nesmí být deformované, poraněné nebo s puchýřky či odřeninou. Bolest by v žádném případě neměla být nesnesitelná a dlouhodobá, v takovém případě je nutné situaci řešit.

Pamatujte si, že miminko se přikládá k prsu, nikoli prs k miminku. Miminko musí uchopit pusinkou nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, a to více pod bradavkou než nad ní. Dolní ret má ohrnutý ven a jazyk překrývá dolní čelist. Miminko saje z prsu, ne z bradavky (proto je nesmysl, zkoumat tvar bradavek)! Nikdy prsty neodtahujte prs od miminka, které má zabořený nos a bradu v prsu, protože tím miminku vysunujete bradavku z pusinky a tím si také můžete způsobit poranění. Pokud se miminku špatně dýchá při kojení, umožněte mu více zaklonit hlavičku.

První pomoc:

 • Na ranku použijte své mateřské mléko, levandulový éterický olej (nejlépe v bio kvalitě), Hemagel či hydrogelové polštářky, případně stříbrné kloboučky;
 • Bolavý a ztvrdlý prs můžete napřed trochu odstříkat, aby dvorec změkl a miminko se mohlo lépe přisát;
 • Miminko při kojení přitiskněte bříškem k sobě nejlépe kůže na kůži;
 • Doporučuji následně kojit ve vertikální přirozené poloze, ve které lze částečně regulovat sání miminka;
 • Můžete také vyzkoušet kojení při nošení v šátku;
 • Miminko kojte na požádání, tak často a tak dlouho, jak samo chce;
 • Noste volné oblečení, prsa hodně větrejte;
 • Pokuste se kojit bez kloboučků, které mohou problém ještě zhoršit (jsou vhodné jen v případě, když miminko prs zcela odmítá, pokud bylo předtím krmeno z lahve - zde platí - raději kojit s kloboučky, než vůbec);
 • Nedávejte dítěti dudlíky ani lahvičky s dokrmem, podporuje to špatné přisátí miminka.


Ucpaný mlékovod - RETENCE

Retence je blokáda jednoho z vývodů buněčnou drtí a zaschlým mlékem. Za takto ucpaným mlékovodem se zvyšuje tlak, který působí na okolní tkáně. Mlékovod se nevyprazdňuje a zanítí se. Na prsu se to projeví jako zatvrdlé místo nebo hrbolek, který je bolestivý a citlivý na dotek. Retence může vzniknout, když je prs po delší dobu neodsátý nebo je kojení nárazové, což se může stát kdykoliv během celého kojícího období.

Retenci může doprovázet i náhlá vysoká horečka dosahující 40°C, zarudnutí místa a velká bolestivost, v tomto případě můžete užít Ibalgin nebo Paralen, hodně odpočívejte a držte se v teple. Důležité je stále kojit z postiženého prsu a opakovat postup, viz. níže, a nezapomínat kojit i z druhého prsu. Pokud se miminko odmítá kojit častěji a nedaří se vám prs odstříkat, požádejte partnera, aby vám prs vysál, většinou s tím nemají problém a může vám to hodně ulevit.

Tento stav lze velmi snadno zaměnit za zánět (mastitidu), při němž se podávají antibiotika, ta však nejsou u retence potřeba.

První pomoc:

 1. Nahřejte prs nejlépe v teplé sprše nebo nahřívacím polštářkem;
 2. Jemně rozmasírujte zatvrdlé místo krouživými pohyby směrem od těla k bradavce;
 3. Po masáži zkuste mléko trochu odstříkat a poté nakojte miminko (miminko přikládejte bradičkou nebo nosem směrem k zatvrdlině, jen tak se vyvíjí dostatečný tah);
 4. Po kojení přiložte chladný (NE ledový) obklad nejlépe z měkkého tučného tvarohu zabaleného v látkové pleně a nechte přiložený, dokud se neohřeje na tělesnou teplotu;
 5. Postup opakujte do odeznění potíží.

Pokud horečka neustupuje a bolest neustupuje ani po třech dnech léčby, s největší pravděpodobností se přeci jen rozvinul zánět mléčné žlázy - mastitida. V tomto případě je nutné navštívit lékaře a užívat antibiotika.


Zánět prsu - MASTITIDA

Zánětlivý proces v prsu může vznikat kdykoli během kojení. Zpravidla zánět postihne jen jeden prs, ale mohou být postiženy i oba prsy zároveň. Příznaky zánětu prsu nemusí být jednoduché rozpoznat, mohou se podobat říznakům chřipky - celková únava, bolesti hlavy, kloubů, svalů, nevolnosti, zvracení a často také horečka.

První známkou začínající mastitidy je napětí v bradavce a jejím okolí a kojení velmi bolestivé. Zanedlouho rozbolí a zatvrdne celý prs, který bolí i při pouhé chůzi. Mohou se objevit i červené skvrny na prsu. Odlišit mastitidu od retence může být hodně obtížné. Za vznikem zánětu prsu mohou stát drobná poranění bradavky, která vznikají při nesprávném přisátí a stávají se tak vstupní branou infekce. Pokud se stav ženy do 48 hodin nezlepší, či dokonce ještě zhorší, je nutné vyhledat lékaře, aby se zabránilo vzniku abscesu. Lékař obvykle předepíše antibiotika. V kojení se samozřejmě může pokračovat i v průběhu léčby.

První pomoc:

 • Odpočívejte, buďte v klidu a v teple jako při nemoci;
 • Teplota je žádoucí pro likvidaci baktérií, pokud je ovšem bolest a teplota silně obtěžující, můžete si vzít Peralen nebo Ibalgin;
 • Před kojením prs nahřejte a jemně promasírujte např. pod teplou sprchou nebo použijte teplé obklady;
 • Kojte i z postiženého prsu, pokud je bolest zvladatelná, jinak alespoň odstříkávejte;
 • Miminko přikládejte bradou nebo nosem směrem k bolestivému místu;
 • Po kojení můžete použít chladný (ne ledový!) obklad z tvarohu (do něj lze kápnout několik kapek levandulového éterického oleje) nebo zelného listu;
 • Doporučuji současně užívat tinkturu z lichořeřišnice 3x denně 20 kapek (nebo dle pokynů na obalu) po dobu alespoň 1-2 týdnů i po vymizení příznaků kvůli možnému návratu zánětu;

Zduření přídatné žlázy

U některých žen se může objevit bolestivé zduření v podpaží někdy až velikosti kachního vejce. Jedná se o jeden z laloků mléčné žlázy, který je v podpaží uložen odděleně a reaguje na hormonální změny stejně jako ostatní tkáně.

První pomoc:

 • Při bolesti a nalití této žlázy je nutné postižené místo chladit a častěji kojit tak, aby bylo miminko bradičkou směrem k bolestivému místu;
 • Bolestivé místo se nedoporučuje masírovat.


Bolestivě nalité prsy

K bolestivému nalití prsů dochází nejčastěji 2-5 dní po porodu, ale může k tomu dojít i kdykoli během prvních měsíců po porodu. Jedná se o přechodné nalití, při kterém jsou prsy oteklé, horké, tvrdé a bolestivé. Toto nalití způsobuje omezované nebo naopak příliš časté kojení. Zde více než jindy platí zásada kojit miminko dle chuti a neomezovat počet kojení ani jeho délku! Navíc k tomu může přispět nevhodně zvolená technika kojení a dokrmování dítěte z lahve. Trvalý tlak v prsou může zabránit toku mléka, což může vést ke vzniku zánětu.

První pomoc:

 • Před kojením prsy nahřejte a jemně promasírujte směrem k bradavce;
 • Těsně před kojením trochu mléka odstříkejte, kvůli nalitým a tvrdým prsům se miminko nemůže  na dvorec správně přisát;
 • Po kojení lze krátkodobě použít chladný (ne ledový!) obklad;
 • Kojte dle potřeb miminka, ne podle určeného časového harmonogramu;


Kvasinková infekce - KANDIDA

Pokud jsou bradavky zarudlé, svědí a pálí při přisátí (bolest může být i pichlavá), možná i mimo kojení, jedná se nejspíše o kvasinky. Tato bolest může vystřelovat až do zad. Kvasinkám se dobře daří právě v mléčném prostředí. Současně může mít i miminko opruzený zadeček (plenky mohou zapáchat) a bělavé tečky (tzv. soor) v ústní dutině - jedná se o moučnivku.

První pomoc:

 • Důkladná hygiena - mytí rukou, častá výměna prsních vložek (používat pouze látkové prodyšné);
 • Nepoužívejte kloboučky na kojení (výborné prostředí pro množení kvasinkové infekce);
 • Prsy hodně větrejte, noste volné oblečení;
 • Dodržujte protikvasinkovou dietu (alespoň 1 měsíc) - žádný cukr, bílá mouka a mléčné výrobky;
 • Zvyšte příjem citrusů - výtažku z grapefruitových jader (např. Citrovital) vnitřně i na potření bradavek (před kojením je nutné jej smýt);
 • Podpořit užíváním tinktury z lichořeřišnice a zelených potravin (chlorella a mladý ječmen);
 • Užívat probiotika v maximální dávce (maminka i miminko);
 • Vytírat pusinku miminka (zevnitř) Neocide gelem (jemná dezinfekce);
 • V případě neustupujících potíží mazat bradavky protikvasinkovou mastí (např. Fungicidin, Canesten);
 • I po vymizení bolesti je nutné dodržovat zvýšené hygienické zásady a dietu po dobu alespoň jednoho měsíce - hrozí návrat kvasinkové infekce.


Syndrom bílé bradavky - VAZOSPASMUS

Vazospasmus se projevuje bolestí prsu po kojení, kdy se jedná o tupou nebo pálivou intenzivní bolest trvající řádově několik minut, poté odeznívá. Zároveň po odpojení dítěte od prsu bradavka náhle zbělá v důsledku prudkého zúžení cév, což způsobuje onu bolest. Tento problém nelze většinou nijak léčit, avšak časem sám odezní. Bolest lze výrazně redukovat.

První pomoc:

 • Okamžitě po odpojení dítěte od prsu přiložte nahřátou plenu, nahřívací polštářek nebo můžete použít i fén na vlasy;
 • Své prsy udržujte neustále v teple;
 • Zvyšte příjem vitaminů B (zejména B6), hořčíku a vápníku.


Nedostatečná tvorba mléka - neprospívající dítě

Maminka může často slyšet, zejména od pediatra, že miminko špatně přibírá nebo nepřibírá vůbec, má tudíž málo mléka (slabé mléko) a musí začít přikrmovat umělým mlékem. Problém ale mnohdy bývá úplně jinde, než že by maminka nedokázala své dítě dostatečně nakrmit. Maminka může být zkrátka pouze vyčerpaná, nevyspaná a nedostává se jí dostatek podpory, aby mohla své dítě v klidu nakojit. S tím pak může souviset nesprávně zvolená technika kojení (zejména naučená z porodnice) a dostatek klidu a času na plný kontakt se svým miminkem. Velkým problémem bývají rady ohledně harmonogramu kojení, které vedou mnohdy k ukončení kojení.

Váhová křivka kojeného dítěte nemusí mít trvale stoupající trend a váhový přírůstek není jediným ukazatelem prospívání dítěte. Není dobré srovnávat váhu nebo váhové přírůstky dětí mezi sebou. Dítě roste do délky hlavně kolem 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. Proto není hned nutné, abychom začali dokrmovat, když dítě nepřibere při kontrole dle tabulek. 

První pomoc:

 • Kojení dle potřeb miminka - mléko se vytváří formou nabídky a poptávky - čím více budete kojit, tím více budete mít mléka;
 • Přikládejte miminko k oběma prsům během jednoho kojení (můžete vystřídat i víckrát);
 • Můžete odtříkávat mezi kojení, mějte u toho vždy alespoň vizuální kontakt s miminkem;
 • Zapojení rodiny nebo přátel do chodu domácnosti, abyste měla čas se plně věnovat svému miminku;
 • Co největší kontakt se svým miminkem, nejlépe kůže na kůži (společné spaní, nošení v šátku...);
 • Můžete využít šátek (či ergonimocké nosítko), abyste měla volné ruce a mohla si udělat potřebné věci;
 • Nezapomínejte dodržovat pitný režim, vypijte alespoň 2 - 2,5 l tekutin;
 • Nepoužívejte dudlík ani dokrmování lahví (pokud je nutné dokrmování, tak vždy alternativním způsobem - lžičkou, pohárkem, injekcí nebo cévkou);
 • Vyzkoušejte kojení v savčí (vertikální) pozici břichem na břicho.


Pomalý nebo příliš rychlý tok mléka

Každé miminko je jiné a některá si dokáží poradit sama. Ovšem většině miminek vadí jak pomalý, tak příliš rychlý tok mléka a je potřeba si nějakým způsobem pomoci. Při těchto potížích vždy může pomoci kojit miminko ve vertikální savčí pozici, ve které si samo aktivně reguluje tok mléka, jak potřebuje.

První pomoc při pomalém toku mléka:

 • Před kojením prsa nahřejte a jemně namasírujte;
 • Je možné trochu mléka před kojením odstříkat, aby miminko nemuselo čekat na spouštěcí reflex;
 • Nedávejte dudlík a nedokrmujte miminko lahví, ze které teče mléko velmi snadno a dítě nemá téměř žádnou práci se sáním (navíc technika sání je jiná).

První pomoc při příliš rychlém toku mléka:

 • Dítě se může přílišným přísunem mléka začít dusit a zalykat;
 • Tok mléka zmírníte, když si při kojení lehnete na záda nebo jste v polosedě a můžete při tom stláčet prs celou dlaní;


Ublinkávání miminka, reflux

Ublinkávání miminka po kojení je zcela běžná zálažitost a je způsobena nedostatečným vyvinutím jícnové záklopky a nezralým trávicích systémem miminka. Procházející mateřské mléko ať už směrem dovnitř nebo ven naopak působí na miminko blahodárně. Pokud je miminko spokojené a prospívá, nemusí se ublinkávání nijak řešit, je to pouze nepříjemné pro maminku nebo tatínka, že musejí stále uklízet. Je třeba dát pozor, aby nedošlo k zadušení při navrácení mléka např. při spaní v dětské postýlce. 

Pokud miminko ublinkává, ale jinak prospívá, dostatečně močí (světlá a nezapáchající moč) a je celkově zdravé, je vše v pořádku a ublinkávání se časem upraví. 

První pomoc:

 • Dbejte na to, aby bylo miminko vždy ve zvýšené poloze - hlavička výš oproti nožičkám (při kojení i při spinkání);
 • Je vhodné používat vzpřímenou, tzv. savčí polohu při kojení;
 • Pokud je dítě u kojení neklidné, dejte ho odříhnout;
 • Po kojení ho noste ve vertikální poloze, můžete i v šátku;
 • Pokud miminko neprospívá, řeště problém s pediatrem.Upozornění

Při neustupujících nebo zhoršujících se potížích neexperimentujte a kontaktujte zkušenou poradkyni při kojení, případně se obraťte na pediatra.