Poporodní "Zavírání kostí"

Jako poporodní dula mohu ženám po porodu nabídnout jedinečný zážitek - citlivou relaxaci, která usnadní přechod k mateřství, pomůže ženě fyzicky se uzavřít po náročném porodu a znovu načerpat ztracenou energii, což se následně promítne i do vztahu k miminku a celé rodině. 

Poporodní rituál je ideálním dárkem novopečené mamince, protože právě ona si zaslouží citlivou péči s blahodárným účinkem na své tělo i duši.

Slavnostní rituál "Zavírání kostí" je tradiční obřad latinskoamerických a mexických porodních asistentek poskytujících péči mamince po porodu.

"Zavírání kostí" se provádí jako oslava a uctívání mateřství a vytváří pro maminku a její novorozené miminko velmi příznivé, jemné a bezpečné prostředí.

Věřilo se, že žena při porodu otvírá nejen své tělo a kosti, ale také svou duchovní bránu pro zrození nového života a tvrdilo se, že se žena pohybuje na hranici mezi světy. Tento rituál se tedy prováděl za účelem toho, aby se žena po porodu opět uzavřela jak tělesně, tak i duchovně, aby se mohl její duch navrátit zpět do jejího těla. 

Kdy je vhodné rituálem projít

Nejvhodnější čas pro vykonání rituálu je na konci šestinedělí. Jelikož se jedná o velmi intimní a individuální prožitek, záleží na uvážení a pocitech samotné ženy, je možné jím ženu provést již několik dní po porodu. Rituál má význam i v několika-letém odstupu po porodu.

Poporodní rituál a jeho účinky

Období těhotenství, porodu a raného mateřství může být pro ženu velmi náročné a vyčerpávající. Během těhotenství a porodu se žena tzv. otevře fyzicky, psychicky, duchovně a energeticky. 

Poporodní období je pro ženu obvzláště náročné, mění se vše kolem ní a zejména ona sama. Žena v tomto období prochází transformací těla i způsobu jejího myšlení. Navíc má nově zodpovědnost nejen sama za sebe, ale i za právě narozené miminko. 

Poporodní rituál ženě citlivě pomůže opět se uzavřít na všech úrovních.

Rituál může pomoci:


  • při jakémkoli vyčerpání kdykoli po porodu,
  • s fyzickým uzavřením těla ženy po porodu, kdy jsou její pánevní kosti staženy do původní polohy,
  • se zavinování dělohy,
  • s energetickým uzavřením ženy po porodu,
  • se znovunabytím psychické i fyziké stability,
  • jako obřadní ukončení těhotenství a porodu,
  • po náročném nebo traumatickém porodu,
  • po porodu císařským řezem,
  • po potratu.


Průběh rituálu

Začínáme společným rozhovorem, kdy žena dle svých potřeb vypráví svůj příběh nebo jednoduše sdělí účel toho, co by chtěla rituálem uzavřít. Mohu být pouze tichým posluchačem nebo můžeme spolu téma více rozvést, to je na Vás. 

Po ujasnění záměru, se kterým budeme rituálem procházet, ženu uvolním jemnou relaxací pomocí jednoduchých cviků s rebozem a opečuji její poporodní bříško oleji s vybranými esencemi a nakonec bříško zahřejeme bylinným kompresem. 

Následuje bylinná koupel s využitím bylin a aromaterapie, po koupeli se žena zahalí a pohodlně si lehne na vhodnou podložku. 

Následně ženu obřadně obváži několika tradičními šátky rebozo a při relaxační hudbě nebo v naprosté tichosti se žena ponoří sama do sebe na tak dlouho, dokud je jí to příjemné. Žena sama dává pokyn k ukončení relaxace, načež ji pozvolna uvolním ze šátků a žena dál v poklidu vstřebává své prožitky a může myslet na to nové, co si přeje, aby do jejího života přicházelo...

Na podrobnostech ohledně výběru bylin, éterických olejů, relaxační hudby, časovém rozpětí apod. se předem domluvíme, počítejte však, že časová náročnost je zhruba 2 - 3 a více hodin. 

Je velmi vhodné zajistit hlídání miminka po dobu rituálu, nejlépe tatínkem nebo jinou pečující osobou, kterou miminko důvěrně zná. Během obřadu je samozřejmostí, že se malé miminko potřebuje nakojit, což je mu kdykoliv umožněno.