Šestinedělí

Šestinedělí neboli puerperium je bezesporu nejzásadnějším obdobím v životě ženy a dítěte. Jak už název napovídá, jedná se o období bezprostředně po porodu nebo po spontánním potratu či interrupci, v délce trvání šesti týdnů. 

Rané a pozdní šestinedělí

Rané šestinedělí trvá do desátého dne po porodu a během této doby se hojí poporodní poranění, stabilizuje se tvorba mléka, bradavky si zvykají na neustálý kontakt s ústy miminka, břišní a pánevní orgány se navracejí na své místo. Novopečená maminka žije v nejužším možném spojení s novorozencem, jsou doslova v symbióze a neměli by být od sebe v podstatě vůbec oddělováni.

Pozdní šestinedělí končí zhruba po šesti až osmi týdnech. Maminka se dále přizpůsobuje životu s miminkem, ale v jejím těle už dochází k hormonálním změnám, které po bouřlivé době bezprostředně poporodní, plné euforických nálad i možných propadů, pomalu vedou k návratu do všednosti.

Nerodí se jen dítě, ale i matka

Fyzická ani duševní stránka ženy se po porodu již nikdy do zcela původní podoby nevrátí. Žena po porodu, zejména svého prvního dítěte, je prostě jiná, stala se z ní matka. Nezodpovídá již pouze sama za sebe, ale i za právě narozené dítě. Je to nejvýznamnější životní etapa v životě každé ženy.

To, jakým způsobem jsme přivedly své dítě na svět a jak je o dítě pečováno v prvních chvílích života, předurčuje jeho osobnost a jakým způsobem bude vnímat svět a vztahy kolem sebe. Současně se buduje osobnost ženy jako matky, vzájemný vztah matky a dítěte, celé nové rodiny a také vztah k sobě samým. 

Jak se rodí naše děti, taková je naše společnost

Uvědomme si jednu zásadní věc - současný porodní systém a celá naše společnost se nás snaží oprostit od přirozených dějů, což je i porod a nepřetržitý láskyplný kontakt matky s dítětem. Moc nad ženami a jejich porody převzali převážně muži - porodníci, děti dnes nerodí ženy, ale porodníci a ti upřednostňují lékařské vybavení před náručí milující matky. Jaká pak může být společnost lidí, která se staví nad přírodní zákonitosti a upřednostňuje vlastní pohodlí?

Důležitá je podpora ženy

Žena při porodu a hlavně po něm potřebuje neustálou podporu svého okolí (partnera, rodiny, přátel...), aby si mohla být jistá sama sebou. To může být jedině, pokud jí je umožněn nerušený kontakt s dítětem a pokud se cítí být milována. Splnění této podmínky zaručí, že jsou v těle matky vyplavovány ty správné hormony pro hojení poporodního zranění, zavinování dělohy, nastartování laktace a zamilování se naplno do svého dítěte.


Matka by měla mít možnost na koho převést všechny povinnosti, které nejsou nezbytné pro přežití dítěte.


Když se s matkou a dítětem nezachází šetrně....

Při odloučení dítěte od matky, byť velmi krátkém, bezprostředně po porodu je velmi narušena práce těchto přirozených hormonů, je narušena nejen laktace, ale i vzájemný vztah matky s dítětem, což může být jedna z příčin poporodního traumatu.

Na poporodním traumatu je třeba pracovat - uvědomit si problém, nikoho z toho neobviňovat, dokázat odpustit sobě samé a pracovat na sebeuzdravování např. pomocí různých terapií, kineziologie, homeopatie, vaginálního mapování apod., nebo jen tím, že o tom budete mluvit s partnerem nebo s přítelkyní, která má pro Vás pochopení.

Ta nejdůležitější činnost

Ta nejdůležitější věc, kterou pro sebe a své miminko můžete v tomto období udělat, je, že budete nerušeně spolu jen vy dva v co nejužším kontaktu - budete své miminko chovat, kojit, nosit jej, ležet s ním v posteli, čichat jeho vůni, hladit.... Takovéto seznamování maminky s miminkem velmi rychle umožní bezproblémové kojení, vybudování pevného vztahu, miminko nabyde pocitu jistoty a bezpečí a minimalizuje se i vznik poporodního traumatu. K tomu by Vám měl pomoci Váš partner (či rodina, kamarádka...) péčí o domácnost, o starší dítě, o stravu atd.. Pokud takovou pomoc nemáte, můžete využít služeb poporodní duly, ta Vám mimo to může pomoci i s péčí o miminko, poradit v případě některých problémů apod.. Peníze investované do vlastního pohodlí jsou nejlepší investicí, i kdyby jen na pár hodin v týdnu.

V ideálním světě by novopečená maminka po porodu řešila pouze své miminko. 

Domácnost, vaření a péči o starší děti by zajistilo okolí. Vaše miminko je pro Vás to nejdůležitější, pak mu také dopřejte to nejlepší, co můžete - sebe. Využijte toho, když miminko spinká, což ze začátku činí velmi často, pečujte o sebe, dělejte jen to, co Vás opravdu baví a přináší vám radost. Nedohánějte resty v domácnosti. Miminko nestojí o uštvanou mámu a partner o podrážděnou a unavenou ženu. Dopřejte sama sobě laskavou péči, podporu a spoustu času na relaxaci. Jen spokojená maminka má spokojené miminko.

Nejčastější potíže šestinedělky

Po porodu se mohou brzy dotavit nejrůznější fyzické potíže - malátnost, únava, nedostatek spánku, vysoký či nízký tlak, špatně se hojící poporodní poranění, bolestivé nalití prsou, poranění bradavek při nesprávné technice kojení, nepříjemnosti spojené se zavinováním dělohy, silné očistky, teplota, po komplikovaných porodech problémy s udržením moči či stolice, po porodech císařským řezem adaptační potíže, jako po jakékoliv jiné velké břišní operaci. 

Není divu, když při tom všem obvykle následují psychické potíže - náladovost, plačtivost, pocit, že se to nedá zvládnout, pocit strachu a vidiny nikdy nekončícího boje.

Naštěstí jen velmi zřídka dochází k "extrémním" situacím a většina obtíží se dá řešit. Za důležité považuji umět si říct o pomoc, aby se vzniklé problémy mohly začít řešit včas. Fyzické potíže se dají řešit např. s komunitní porodní asistentkou, s kojením pomůže laktační poradkyně a s psychikou může pomoci poporodní dula.