Alternativní způsoby dokrmování

Jsou případy, kdy se kojení bohužel příliš nedaří, nejčastěji díky zdravotním potížím nebo nedostatečné podpoře po porodu. Pokud je potřeba kojení trochu pomoci, existují i lepší a kojení nenarušující metody přikrmování, než krmení kojeneckou lahví, která nevhodně narušuje způsob sání tím, že je to pro dítě mnohem snazší a prs může potom začít zcela odmítat. 

Pokud se u Vás najednou objeví potíže s kojením, ač jste doposud kojila bez problémů a přejete si v kojení pokračovat, zcela eliminujte i příležitostné krmení z kojenecké lahve, používání dudlíku a vyhledejte poradkyni při kojení. S dobrou podporou se ke kojení dá vždy vrátit i s odstupem času.


Mezi nejčastější alternativní metody dokrmování patří:

Dokrm pohárkem

Tento způsob dokrmování je velmi vhodný, protože je jednoduchý a nikterak nenarušuje způsob sání. Hodí se zejména tehdy, pokud má miminko potíže s přisáváním k prsu nebo v nepřítomnosti matky. 

Je to vhodný způsob i pro dlouhodobější užití, používá se také u nedonošených dětí nebo u dětí s rozštěpem patra. Můžete si vystačit s obyčejnou skleničkou, kelímkem s tenkou stěnou nebo si pořídit speciální kelímek určený přímo pro tento účel. Jedná se o Medela babycup a koupíte jej v běžné lékarně do 50 Kč. 

Zdroj: medela.cz
Zdroj: medela.cz

Zásada toto způsobu dokrmování spočívá v tom, že kelímek s dokrmem přiložíte miminku na spodní ret a jakmile miminko zformuje jazýček jako při kojení (do tvaru U), po troškách na něj dokrm naléváme, přičemž miminko polyká. Nikdy nevléváme mléko miminku přímo do pusinky.

Jak vypadá takové dokrmování pohárkem uvidíte na tomto videu: 

https://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-cupfeed-czech


Dokrm lžičkou

Dokrmování lžičkou je podobné jako v předchozím případě, kdy přiložíme lžičku na rty dítěte a počkáme, až jazyk zformuje jako při kojení a na něj pomalu naléváme dokrm. Tento způsob dokrmování je zdlouhavý a nehodíte se na časté a velké dokrmy, ale jako krátkodobá a občasná alternativa je vhodná díky tomu, že nenarušuje způsob sání.

Dokrm stříkačkou

Dokrmování injekční stříkačkou je jeden z nejčastěji užívaných metod a má také několik variant. Metoda je vhodná spíše pro krátkodobější nebo příležitostné dokrmování v menších dávkách. Injekční stříkačku o objemu 20 ml koupíte v lékárně do 10 Kč.

Stříkačkou se dá dokrmovat buďto přímo a ideální je, pokud miminko je schopné si objem stříkačky vysát samo, ovšem  většinou je nutné miminku pomoci a pomalu přistříkávat mléko do pusinky.

Další varianta je dokrm stříkačkou po prstu, přičemž náš čistý malíček s krátkým nehtem opřeme bříškem o horní patro miminka a počkáme na sací reflex. Jakmile miminko začne prst sát, necháme jej aktivně vysát obsah stříkačky nebo pomalu stříkáme mléko koutkem pusinky.

Nadstavbou této varianty je dokrm stříkačkou s cévkou po prstu. Cévku pro dokrm novorozenců s označením CN-1 zakoupíte v lékarně nebo ve zdravotnických potřebách. Cévku přiložíme na bříško prstu nebo vedle něj a prst přiložíme miminku bříškem na patro, jak miminko začne sát, mělo by si být schopno samo aktivně vytáhnout dokrm pomocí cévky ze stříkačky.


Dokrm suplementorem nebo cévkou na prsu

Tento způsob je vhodný tehdy, když nemá dítě problémy s přisáváním, ale z nějakého důvodu je nutné jej dokrmovat. Tímto způsobem zajistíme miminku dostatek výživy (pokud je to nutné), nenarušíme tím kojení a přisávání a navíc to stimuluje další tvorbu mateřského mléka. Lze dokrmovat odstříkaným mateřským mlékem (vlastním nebo dárcovským) nebo umělým mlékem. V lékárně můžete zakoupit různé průměry cévky, přičemž můžete začít větším průměrem, v případě akutních potíží a pokud se laktace opět navýší, použijte průměr cévky menší, až se vám nakonec dokrm podaří postupně odbourat v případě, že to situace dovoluje.

Pro tento způsob dokrmu je možné zakoupit speciální laktační pomůcku, tzv. suplementor od Medely, který je poměrně nákladný, nebo můžete použít mnohem jednodušší řešení v podobě kojenecké lahve s vyvedenou cévkou, viz. obrázek níže.

Postup:  

  • Buď můžete napřed miminko přiložit k prsu a poté mu do koutku úst vsunout cévku, přičemž před vložením cévky by se měl prs jemně stlačit na jednu stranu tak, aby koutek úst dítěte zůstal volný. Cévka se uchopí mezi ukazovák a palec a vloží se do koutku úst dítěte tak, aby směřovala do zadní části dutiny ústní a zároveň k patru. Cévku není nutné předem plnit mlékem.
  • Nebo si nejprve nachystejte cévku na prs tak, že si ji můžete přilepit náplastí. Cévka nemusí vést až ke konci bradavky, ale aby správně fungovala je třeba, aby dosahovala za dásně dítěte. Je lepší, když se umístí do koutku úst dítěte a vede přímo do úst nad jazykem směrem k patru dítěte. Někdy pomáhá, když matka přidržuje cévku na místě pomocí ukazováku, protože některé děti vytlačují cévku jazykem.
  • Nádobka s dokrmem by neměla být výš než hlava dítěte. Pokud suplementor funguje pouze, když je nádobka držena nad hlavou dítěte, musí se způsob dokrmu upravit.
  • Pokud je vše v pořádku, miminko vypije potřebné množství mléka ze suplementoru za cca 15 - 20 minut nebo dříve.
  • Sledujte, zda miminko efektivně pije. Nechejte ho přisáté tak dlouho, jak potřebuje. Celý proces opakujte i na druhém prsu. Miminko můžete přikládat střídavě k oběma prsům.
  • Odstavení dítěte od suplementoru může trvat několik týdnů nebo jen několik dní. Neztrácejte trpělivost a nepospíchejte s odstavením. 
  • Po použití vymyjte lahvičku a cévky. Cévky nevyvařujte, ale pouze propláchněte horkou vodou a pak pověste, aby uschly.
Zdroj: medela.cz
Zdroj: medela.cz

Závěrem

Ať už se dostanete do této situace, kdy se kojení příliš nedaří a vaše miminko, případně vy sama, potřebujete pomoci, neberte to jako osobní selhání. Přijměte situaci takovou, jaká je a uvědomte si, že jste učinila vše, co bylo momentálně ve vašich silách, abyste kojení zachránila. A to i přesto, že se vám kojení nakonec nepodařilo. Mnohem důležitější, než kojení za každou cenu, je pro vaše ďěťátko šťastná a spokojená maminka a její nekonečná láskyplná náruč.